Dansk iværksætter-millionær sætter nyt projekt i søen

Manden bag teleselskabet Onfone, Morten Strunge, har kastet sig ud i nyt projekt.

Artikel top billede

Det er tilsyneladende ikke ideer, der skorter på for 27-årige Morten Strunge, der sprang ud som tele-millionær, da han for to år siden scorede 120 millioner kroner på salget af Onfone til TDC.

Sidste år købte han Agnes Cupcakes og kom dermed det nødlidende kagefirma til hjælp, mens han fortsatte i direktørstolen for Onfone.

Nu viser et blik i cvr-registret, at han i sidste måned stiftede et nyt selskab ved navn Mofibo Books.

Stadig direktør

Det har indtil videre ikke været muligt at få en kommentar fra Morten Strunge om, hvad hans nye projekt går ud på, og om det har betydning for hans job som direktør i Onfone.

For som beskrevet meldte TDC i sidste uge nye organisationsændringer ud, der betød et frivilligt farvel til den mangeårige Yousee-direktør Niels Breining. 

Men TDC's kommunikationsrådgiver Camilla Sebelius fortæller, at Morten Strunge stadig er direktør i Onfone, der i forbindelse med TDC's strategiudmelding sidste efterår blev lagt sammen med Yousee.

"Han har fortsat ansvaret for Onfone i TDC-koncernen," lyder det fra Camilla Sebelius.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect