Telemillionær løfter sløret for ny streamingtjeneste

Han tjente et trecifret millionbeløb på salget af telefirmaet Onfone. Nu er han tilbage med en helt ny tjeneste, der kan revolutionere en overset genre.

Artikel top billede

Den 27-årige Morten Strunge, der sprang ud som tele-millionær, da han for to år siden scorede 120 millioner kroner på salget af Onfone til TDC, er klar med et nyt firma.

Den 23. maj kunne Computerworld fortælle, at han havde registreret firmaet Mofibo Books som selskab, og nu løftes sløret for indholdet af tjenesten.

Bag Mofibo er en e-bogstjeneste, der fungerer efter de samme streaming-principper, som man finder i de populære filmtjenester som Netflix og HBO.

For et fast månedligt beløb kan man låne alle de e-bøger, man orker at gnaske sig igennem.

Har ansat seks personer

Rammerne for bogudlån er allerede ved at være på plads.

"Der er nu ansat seks medarbejdere, primært programmører, og vi går i luften i løbet af sommeren," siger Morten Strunge til Børsen.

Han fortæller også, at han har set et hul i markedet.

"Læsning af e-bøger er et stærkt stigende marked i udlandet, mens bogbranchen herhjemme længe har overvejet det uden at tage fat."

"Den digitale udvikling flytter unægtelig omsætningen fra de fysiske boghandlere til mobiltelefonen og tablets," siger han til Børsen.

Ikke alene på markedet

Bibliotekerne har en forsøgsordning, kaldet e-reolen, med udlån af e-bøger.

Det har dog været svært at få udgivere og forfattere med på projektet, og en række af landets største forlag har trukket sig fra projektet.

En konkurrent til Mofibo kan blive en anden spirende tjeneste, som hedder eBib.

Den er i støbeskeen i form af distributionsselskabet Publizons lancering af portalen eBib.dk, hvorfra lånerne kan låne e-bøger, hvis kommunens bibliotek har tilsluttet sig ordningen.

Ifølge Radioavisen på P1 læser mellem tre og fem procent af danskerne bøger på den digitale platform.

I Storbritannien er tallet cirka 10 procent, mens 30 procent af amerikanerne har taget den digitale bog til sig.

Kager og øl

Sidste år købte Morten Strunge Agnes Cupcakes, og så er han i øvrigt også hovedaktionær i det progressive bryggeri Stronzo, der er kendt for etiketter fremstillet af kunstneren Hornsleth.

Læs også:

Dansk iværksætter-millionær sætter nyt projekt i søen

Ung mobil-rigmand redder skandaleramt kagefirma

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS