Telemillionær løfter sløret for ny streamingtjeneste

Han tjente et trecifret millionbeløb på salget af telefirmaet Onfone. Nu er han tilbage med en helt ny tjeneste, der kan revolutionere en overset genre.

Artikel top billede

Den 27-årige Morten Strunge, der sprang ud som tele-millionær, da han for to år siden scorede 120 millioner kroner på salget af Onfone til TDC, er klar med et nyt firma.

Den 23. maj kunne Computerworld fortælle, at han havde registreret firmaet Mofibo Books som selskab, og nu løftes sløret for indholdet af tjenesten.

Bag Mofibo er en e-bogstjeneste, der fungerer efter de samme streaming-principper, som man finder i de populære filmtjenester som Netflix og HBO.

For et fast månedligt beløb kan man låne alle de e-bøger, man orker at gnaske sig igennem.

Har ansat seks personer

Rammerne for bogudlån er allerede ved at være på plads.

"Der er nu ansat seks medarbejdere, primært programmører, og vi går i luften i løbet af sommeren," siger Morten Strunge til Børsen.

Han fortæller også, at han har set et hul i markedet.

"Læsning af e-bøger er et stærkt stigende marked i udlandet, mens bogbranchen herhjemme længe har overvejet det uden at tage fat."

"Den digitale udvikling flytter unægtelig omsætningen fra de fysiske boghandlere til mobiltelefonen og tablets," siger han til Børsen.

Ikke alene på markedet

Bibliotekerne har en forsøgsordning, kaldet e-reolen, med udlån af e-bøger.

Det har dog været svært at få udgivere og forfattere med på projektet, og en række af landets største forlag har trukket sig fra projektet.

En konkurrent til Mofibo kan blive en anden spirende tjeneste, som hedder eBib.

Den er i støbeskeen i form af distributionsselskabet Publizons lancering af portalen eBib.dk, hvorfra lånerne kan låne e-bøger, hvis kommunens bibliotek har tilsluttet sig ordningen.

Ifølge Radioavisen på P1 læser mellem tre og fem procent af danskerne bøger på den digitale platform.

I Storbritannien er tallet cirka 10 procent, mens 30 procent af amerikanerne har taget den digitale bog til sig.

Kager og øl

Sidste år købte Morten Strunge Agnes Cupcakes, og så er han i øvrigt også hovedaktionær i det progressive bryggeri Stronzo, der er kendt for etiketter fremstillet af kunstneren Hornsleth.

Læs også:

Dansk iværksætter-millionær sætter nyt projekt i søen

Ung mobil-rigmand redder skandaleramt kagefirma

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job