Nu kan du låne e-bøger fra de største danske forlag

Store danske forlag lancerer konkurrent til eReolen i næste uge.

Artikel top billede

I løbet af næste uge får to millioner danskere mulighed for at låne e-bøger fra de største danske forlag. Omkring 45 biblioteker har indgået aftale med forlagenes nye tjeneste ebib.dk, der tilbyder udlån af mere end 5.000 e-bøger. Det skriver Politiken.

Det er mere end dobbelt så mange titler, som den konkurrerende tjeneste eReolen har.

Store forlag som Lindhardt og Ringhof og Gyldendal trak i fjor alle deres titler ud af eReolen, fordi forlagene og eReolen ikke kunne enes om vilkårene.

"Vi er meget tilfredse med, at vi nu med ebib.dk får afprøvet en ny model," siger Elisabeth Nøjgaard fra Gyldendal til avisen.

Den nye tjeneste fungerer på en anden måde end eReolen. På eReolen er der i princippet ingen begrænsninger på udlånet, og dermed kan populære titler blive udlånt mange gange. Det har forlagene været utilfredse med, fordi de så det som ødelæggende for deres forretning. På Ebib.dk betaler bibliotekerne for et vist antal e-bøger. For hver bog køber man så en licens, der gælder for fire udlån.

Med den nye tjeneste risikerer lånerne altså at skulle vente på en e-bog, akkurat som det nogle gange er tilfældet med papirbøger.

Formanden for Danmarks Biblioteksforening, Vagn Ytte Larsen, er utilfreds:

"Det er forvirrende for lånerne og fordyrende for bibliotekerne. Det er ikke holdbart, at der skal være to tjenester, men nu bliver det afprøvet, og om et års tid kan man forhåbentlig finde en fælles løsning med basis i Danskernes Digitale Bibliotek," siger Vagn Ytte Larsen til Politiken.

Læses lige nu

    Køge Kommune

    Specialist i Informationssikkerhed

    Region Sjælland

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura