Nu kan du låne e-bøger fra de største danske forlag

Store danske forlag lancerer konkurrent til eReolen i næste uge.

Artikel top billede

I løbet af næste uge får to millioner danskere mulighed for at låne e-bøger fra de største danske forlag. Omkring 45 biblioteker har indgået aftale med forlagenes nye tjeneste ebib.dk, der tilbyder udlån af mere end 5.000 e-bøger. Det skriver Politiken.

Det er mere end dobbelt så mange titler, som den konkurrerende tjeneste eReolen har.

Store forlag som Lindhardt og Ringhof og Gyldendal trak i fjor alle deres titler ud af eReolen, fordi forlagene og eReolen ikke kunne enes om vilkårene.

"Vi er meget tilfredse med, at vi nu med ebib.dk får afprøvet en ny model," siger Elisabeth Nøjgaard fra Gyldendal til avisen.

Den nye tjeneste fungerer på en anden måde end eReolen. På eReolen er der i princippet ingen begrænsninger på udlånet, og dermed kan populære titler blive udlånt mange gange. Det har forlagene været utilfredse med, fordi de så det som ødelæggende for deres forretning. På Ebib.dk betaler bibliotekerne for et vist antal e-bøger. For hver bog køber man så en licens, der gælder for fire udlån.

Med den nye tjeneste risikerer lånerne altså at skulle vente på en e-bog, akkurat som det nogle gange er tilfældet med papirbøger.

Formanden for Danmarks Biblioteksforening, Vagn Ytte Larsen, er utilfreds:

"Det er forvirrende for lånerne og fordyrende for bibliotekerne. Det er ikke holdbart, at der skal være to tjenester, men nu bliver det afprøvet, og om et års tid kan man forhåbentlig finde en fælles løsning med basis i Danskernes Digitale Bibliotek," siger Vagn Ytte Larsen til Politiken.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Scan Global Logistics

    PMO Project Manager

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Region Sjælland

    Annonceindlæg fra HP

    Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

    AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S