Nu kan du låne e-bøger fra de største danske forlag

Store danske forlag lancerer konkurrent til eReolen i næste uge.

Artikel top billede

I løbet af næste uge får to millioner danskere mulighed for at låne e-bøger fra de største danske forlag. Omkring 45 biblioteker har indgået aftale med forlagenes nye tjeneste ebib.dk, der tilbyder udlån af mere end 5.000 e-bøger. Det skriver Politiken.

Det er mere end dobbelt så mange titler, som den konkurrerende tjeneste eReolen har.

Store forlag som Lindhardt og Ringhof og Gyldendal trak i fjor alle deres titler ud af eReolen, fordi forlagene og eReolen ikke kunne enes om vilkårene.

"Vi er meget tilfredse med, at vi nu med ebib.dk får afprøvet en ny model," siger Elisabeth Nøjgaard fra Gyldendal til avisen.

Den nye tjeneste fungerer på en anden måde end eReolen. På eReolen er der i princippet ingen begrænsninger på udlånet, og dermed kan populære titler blive udlånt mange gange. Det har forlagene været utilfredse med, fordi de så det som ødelæggende for deres forretning. På Ebib.dk betaler bibliotekerne for et vist antal e-bøger. For hver bog køber man så en licens, der gælder for fire udlån.

Med den nye tjeneste risikerer lånerne altså at skulle vente på en e-bog, akkurat som det nogle gange er tilfældet med papirbøger.

Formanden for Danmarks Biblioteksforening, Vagn Ytte Larsen, er utilfreds:

"Det er forvirrende for lånerne og fordyrende for bibliotekerne. Det er ikke holdbart, at der skal være to tjenester, men nu bliver det afprøvet, og om et års tid kan man forhåbentlig finde en fælles løsning med basis i Danskernes Digitale Bibliotek," siger Vagn Ytte Larsen til Politiken.

AL Sydbank

AI Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT-løsningsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S