Nu kan du låne e-bøger fra de største danske forlag

Store danske forlag lancerer konkurrent til eReolen i næste uge.

Artikel top billede

I løbet af næste uge får to millioner danskere mulighed for at låne e-bøger fra de største danske forlag. Omkring 45 biblioteker har indgået aftale med forlagenes nye tjeneste ebib.dk, der tilbyder udlån af mere end 5.000 e-bøger. Det skriver Politiken.

Det er mere end dobbelt så mange titler, som den konkurrerende tjeneste eReolen har.

Store forlag som Lindhardt og Ringhof og Gyldendal trak i fjor alle deres titler ud af eReolen, fordi forlagene og eReolen ikke kunne enes om vilkårene.

"Vi er meget tilfredse med, at vi nu med ebib.dk får afprøvet en ny model," siger Elisabeth Nøjgaard fra Gyldendal til avisen.

Den nye tjeneste fungerer på en anden måde end eReolen. På eReolen er der i princippet ingen begrænsninger på udlånet, og dermed kan populære titler blive udlånt mange gange. Det har forlagene været utilfredse med, fordi de så det som ødelæggende for deres forretning. På Ebib.dk betaler bibliotekerne for et vist antal e-bøger. For hver bog køber man så en licens, der gælder for fire udlån.

Med den nye tjeneste risikerer lånerne altså at skulle vente på en e-bog, akkurat som det nogle gange er tilfældet med papirbøger.

Formanden for Danmarks Biblioteksforening, Vagn Ytte Larsen, er utilfreds:

"Det er forvirrende for lånerne og fordyrende for bibliotekerne. Det er ikke holdbart, at der skal være to tjenester, men nu bliver det afprøvet, og om et års tid kan man forhåbentlig finde en fælles løsning med basis i Danskernes Digitale Bibliotek," siger Vagn Ytte Larsen til Politiken.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job