Det industrielle internet: Den næste store revolution

ComputerViews: Den industrielle revolution er over os. Men denne gang er den digital. Se her, hvad det kan komme til at betyde.

Artikel top billede

ComputerViews: I skolen lærte vi om den industrielle revolution og dens helt afgørende betydning for de liv, som vi lever i dag.

Det var dengang omkring det forrige århundredeskifte, hvor indtoget af maskiner, masseproduktion, stærkt forbedrede logistiske muligheder og nye automatiserede fremstillings-processer ændrede nærmest alle aspekter af vores liv - både privat og forretningsmæssigt.

Dybest var den industrielle revolution et skift fra håndkraft til maskinkraft. Den betød, at man kunne automatisere og effektivisere massevis af datidens processer. Få mere ud af det hele, om man så må sige.

I dag står vi igen på tærsklen til industriel revolution.

Denne gang er den bare digital, men den industrielle internet-revolution kan blive lige så omfattende og få lige så stor betydning som den første af slagsen.

I disse år er vi på vej ind i en ny fase af den digitale anvendelse. Mange taler om, at 2013 kan blive året, hvor vi vil se gennembrudet af 'Internet of Things.' Det kan du læse mere om her.

'Internet of Things' er begrebet for, at alting kobles på nettet og dermed sammen: Biler, vindmøller, vandhaner, kaffemaskiner, cykler, sensorer, maskiner, produktionsudstyr og så videre.

12,5 milliarder - og vokser

Det anslåes, at der i dag er koblet i omegnen af 12,5 milliarder maskiner på internettet.

Dette tal vil med en optimistisk fremskrivning være vokset til 50 milliarder apparater i 2020 - om blot syv år (hvor verdens befolkning samtidig vil være steget med 700-800 millioner mennesker).

Hvad vil der ske, hvis vi kan parre alverdens intelligente apparater, systemer og automatiserings-mekanismer med fysiske maskiner, faciliteter og netværk?

Fra maskinkraft til den nye verden

Svaret ligger lige for: Det vil kunne udløse enorm viden, som vil kunne anvendes til at forbedre processerne yderligere. Og det vil kunne effektivisere i meget stor grad.

Vi vil med andre - igen - kunne flytte os - blot denne gang ikke fra håndkraft til maskinkraft, men fra maskinkraft til intelligent, automatiseret data-kraft.

Med i billedet er udviklingen af big data - altså håndteringen og muligheden for at udnytte de gigantiske datamængder, som vi løbende samler sammen.

Den bomstærke tandem

Tilsammen udgør det industrielle internet og big data en bomstærk tandem.

Mere og mere intelligente maskiner, mere og mere avancerede analyseværktøjer, flere og flere mobile apparater - og hele molevitten forbundet via trådløse teknologier og mobile netværk.

Det er en eksplosiv cocktail, som vi vil se vil komme til at udgøre grundstammen i den næste industrielle revolution.

Forretningsmulighederne kan vi stadig kun se et begyndende omfang af, selv om flere virksomheder allerede er begyndt at vise vejen.

De tæller blandt andre Grundfos, som har indlejret 'information as a product' som led i selve strategien. Det kan du læse mere om her.

Hvordan ser du perspektiverne i den store industrielle data-revolution, som vi er på vej ind i? Skriv i debatfeltet herunder.

Læs også:

Internet of things: Derfor vil alt ændre sig nu.

Big data: Her er forklaringen på tidens store it-trend.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Security & Compliance Operations Specialist

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    It-arkitekt til borger.dk med interesse for kunstig intelligens

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS