Det industrielle internet: Den næste store revolution

ComputerViews: Den industrielle revolution er over os. Men denne gang er den digital. Se her, hvad det kan komme til at betyde.

Artikel top billede

ComputerViews: I skolen lærte vi om den industrielle revolution og dens helt afgørende betydning for de liv, som vi lever i dag.

Det var dengang omkring det forrige århundredeskifte, hvor indtoget af maskiner, masseproduktion, stærkt forbedrede logistiske muligheder og nye automatiserede fremstillings-processer ændrede nærmest alle aspekter af vores liv - både privat og forretningsmæssigt.

Dybest var den industrielle revolution et skift fra håndkraft til maskinkraft. Den betød, at man kunne automatisere og effektivisere massevis af datidens processer. Få mere ud af det hele, om man så må sige.

I dag står vi igen på tærsklen til industriel revolution.

Denne gang er den bare digital, men den industrielle internet-revolution kan blive lige så omfattende og få lige så stor betydning som den første af slagsen.

I disse år er vi på vej ind i en ny fase af den digitale anvendelse. Mange taler om, at 2013 kan blive året, hvor vi vil se gennembrudet af 'Internet of Things.' Det kan du læse mere om her.

'Internet of Things' er begrebet for, at alting kobles på nettet og dermed sammen: Biler, vindmøller, vandhaner, kaffemaskiner, cykler, sensorer, maskiner, produktionsudstyr og så videre.

12,5 milliarder - og vokser

Det anslåes, at der i dag er koblet i omegnen af 12,5 milliarder maskiner på internettet.

Dette tal vil med en optimistisk fremskrivning være vokset til 50 milliarder apparater i 2020 - om blot syv år (hvor verdens befolkning samtidig vil være steget med 700-800 millioner mennesker).

Hvad vil der ske, hvis vi kan parre alverdens intelligente apparater, systemer og automatiserings-mekanismer med fysiske maskiner, faciliteter og netværk?

Fra maskinkraft til den nye verden

Svaret ligger lige for: Det vil kunne udløse enorm viden, som vil kunne anvendes til at forbedre processerne yderligere. Og det vil kunne effektivisere i meget stor grad.

Vi vil med andre - igen - kunne flytte os - blot denne gang ikke fra håndkraft til maskinkraft, men fra maskinkraft til intelligent, automatiseret data-kraft.

Med i billedet er udviklingen af big data - altså håndteringen og muligheden for at udnytte de gigantiske datamængder, som vi løbende samler sammen.

Den bomstærke tandem

Tilsammen udgør det industrielle internet og big data en bomstærk tandem.

Mere og mere intelligente maskiner, mere og mere avancerede analyseværktøjer, flere og flere mobile apparater - og hele molevitten forbundet via trådløse teknologier og mobile netværk.

Det er en eksplosiv cocktail, som vi vil se vil komme til at udgøre grundstammen i den næste industrielle revolution.

Forretningsmulighederne kan vi stadig kun se et begyndende omfang af, selv om flere virksomheder allerede er begyndt at vise vejen.

De tæller blandt andre Grundfos, som har indlejret 'information as a product' som led i selve strategien. Det kan du læse mere om her.

Hvordan ser du perspektiverne i den store industrielle data-revolution, som vi er på vej ind i? Skriv i debatfeltet herunder.

Læs også:

Internet of things: Derfor vil alt ændre sig nu.

Big data: Her er forklaringen på tidens store it-trend.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job