Nordjyske RTX klar med trådløs IP-telefon

Teleudvikleren RTX Telecom fra Nørresundby præsenterer selskabets første, trådløse IP-telefon til marts. RTX vil bruge sin erfaring fra mobilmarkedet til at udvikle billige IP-telefoner.

Nørresundby-virksomheden RTX Telecom præsenterer til marts sin første trådløse IP-telefon på it-messen CTIA i Atlanta, USA, skriver Børsen.

Den nordjyske teleudvikler har brugt det seneste års tid på apparatet, der for alvor skal bringe virksomheden ind på markedet for IP-telefoni.

RTX mener, at selskabet har masser at byde det gryende marked for IP-telefoni, da nordjyderne har stor erfaring inden for trådløs kommunikation, lyd og udvikling af mobiltelefoner.

- Vi udvikler trådløse produkter i dag, og det er klart, at når alt taler for det her, så er vi nødt til at være med på markedet, siger marketingschef Jens Kofoed til Børsen.

Erfaring fra mobilmarkedet tæller

RTX Telecom har 10-15 ansatte til at udvikle forretningen inden for IP-telefoni, men marketingschefen regner med, at forretningsområdet på sigt kan vokse sig på størrelse med selskabets mobilafdeling.

- Vi forventer, at store dele af huset kommer i berøring med det inden for et par år, siger vicedirektør Jens Toftgaard Petersen til Børsen.

Teleudvikleren forventer, at IP-telefoner i fremtiden kommer til at koste det samme at producere som mobiltelefoner. Derfor regner selskabet med at lukrere på dets erfaring med at designe billige telefoner.

- Vi har i mange år udviklet til mobilmarkedet og har erfaring fra mange projekter, hvor kravet hele tiden har gået på billige komponenter, så det ligger lige for hos os, siger vicedirektøren til Børsen.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Forsvarets Efterretningstjeneste

Tekniske analytikere med forståelse for netværk

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura