60.000 danske mail-kunder i sort

I går ved middagstid bragede en ustabil webserver ned i flere timer hos dansk telegigant. Det er fjerde gang på tre uger, og flere kunder er ved at at have fået nok.

Artikel top billede

For fjerde gang på blot tre uger var der igen i går på grundlovsdag seriøse problemer med Telenors webmails.

Hele 60.000 danske privatkunder oplevede, at deres webmail gik i sort omkring middagstid, hvorefter Telenor fik styr på situationen cirka klokken tre i nat.

Nedbruddet betyder, at kunderne ikke kunne logge ind eller sende og modtage mails, hvilket fik flere hundrede til at afkræve en forklaring på telegigantens Facebook-side

Her meldes der i dag torsdag fortsat om problemer med mailservicen.

"Har I stadig ikke fået styr på jeres mail-servere? Heller ingen mails her i dag...," lyder en af flere beskeder torsdag formiddag fra en utilfreds kunde på Facebook.

Ustabil drift i ugevis

Telenors pressechef i Danmark, Peter Glüssing, fortæller til Computerworld, at de mange fejl skyldes en ustabil mailserver, som teleselskabet ikke kan få til at makke ret.

"Vi har identificeret problemet til at vedrøre filhåndteringen på vores webserver, og vi har løbende prøvet forskellige workarounds for at få det til at virke," siger Peter Glüssing.

Hvorfor skifter I så ikke serveren ud, så kunderne igen kan modtage mails?

"Det er ikke helt så simpelt, og lige nu arbejder vores teknikere på højtryk på en permanent løsning, så kunderne ikke får flere problemer," lyder det fra Peter Glüssing.

Han ønsker i skrivende stund ikke at komme ind på den konkrete løsning.

Pressechefen siger, at løsningen vil blive implementeret inden for "kort tid" - uden dog at kunne præcisere, hvad det betyder i dage og uger for de mange tusinde privatkunder hos Telenor, der oplever flere perioder uden mailadgang.

Mange vrede kunder

Computerworld har i kølvandet på mail-bøvleriet hørt fra flere Telenor-kunder.

Det hele startede med et DDoS-angreb

De er godt og grundigt trætte af ikke at kunne logge ind på deres mails.

"Det er, som om de (Telenor, red.) ikke forstår, at mail i dag er en vigtig del af kommunikationen mellem både firmaer og personer," skriver en vred Computerworld-læser, mens en anden hidser sig op over, at man som kunde er efterladt i den mørke uvidenhed.

"Som det er nu, ser det ud, som de er helt ligeglade. Telenor er også vanskelig at kontakte og få svar fra," lyder det i mailen til Computerworld.

Peter Glüssing beklager mange gange de gener, som Telenor-kunderne oplever i disse uger, og lover bedringer på vej.

"Helt konkret havde vores kundeservice lukket i går på grundlovsdag, men folk kan kontakte os via Facebook," fortæller han midt i mail-roderiet.

Startede med DDoS-angreb

Telenor blev i sidste måned udsat for DDoS-angreb

Peter Glüssing afviser, at de nuværende problemer skyldes nye angreb. 

Dog har nedbruddene den 22. og 23. maj samt nedbruddene den 4. og 5. juni forbindelse til DDoS-angrebet den 9. maj.

Det skyldes, at efter det store DDoS-angreb den 9. maj har Telenor opdateret sine webmail-servere. 

Telenor er nu ved at granske denne opdatering for fejl og med Peter Glüssings ord samtidig finde en permanent løsning på problemerne.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S