Danske pas-automater tvangslukket igen: Licensstrid tager til

Først tvunget i knæ. Så tvangs-åbnet igen. Og nu presset i sort igen. To it-firmaers kamp om licens-penge rammer de danske kommuner for fuld udblæsning.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Mandag morgen er de danske foto-automater, som mange borgerservice-centre anvender i forbindelse med udstedelsen af pas, igen blevet blokeret.

Det sker på grund af ballade om betaling for den software, som automaterne kører på, mellem de to engang tæt forbundne selskaber Enwire og Scan-Tech Sikkerhedssystemer.

Software-selskabets Enwires direktør, Thomas Riviére, blokerede første gang for brug af foto-automaterne for en uge siden, da han trak en hemmelig internetlås i den kode, som automaterne anvender. Det kan du læse mere om her.

Presset på benene igen

Dengang fik Scan-Tech Sikkerhedssystemer efter et par dages intenst arbejde stablet automaterne på benene igen. Det kan du læse mere om her.

Men nu har Enwire og Thomas Riviére altså igen blokeret for brug af automaterne.

"Der er igen i dag, mandag 17. juni 2013, blevet lukket for ulovlig brug af software-komponenten "Billede Algoritmerne" i mange kommuner landet over," skriver Enwire-direktør Thomas Riviére i en mail udsendt til en lang stribe kommuner mandag formiddag.

Han skriver i den udsendte e-mail, at han 'kun' har til hensigt at 'forhindre den ophavsretsmæssige krænkelse,' som efter hans mening finder sted, når Scan-Tech Sikkerhedssystemer anvender den pågældende software.

Enwire vil have nedlagt fogedforbud mod brugen, og fogedretten har berammet et møde om sagen senere på måneden.

Du kan læse Enwire-direktør Thomas Riviéres forklaring på de indtil videre to blokeringer her: Direktør: Derfor blokerer jeg for brug af danske pas-automater.

Læs også:

Dansk it-direktør: Tidligere partner indbyggede fælde i vores kode.

Efter licens-ballade: It-firma tvinger pas-automater på benene igen.

Licens-ballade rammer udstedelsen af danske pas

Borgerservice-chef: Danskere taget som gidsler i ballade om it-licens.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Systemforvalter til borger.dk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS