Danske pas-automater tvangslukket igen: Licensstrid tager til

Først tvunget i knæ. Så tvangs-åbnet igen. Og nu presset i sort igen. To it-firmaers kamp om licens-penge rammer de danske kommuner for fuld udblæsning.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Mandag morgen er de danske foto-automater, som mange borgerservice-centre anvender i forbindelse med udstedelsen af pas, igen blevet blokeret.

Det sker på grund af ballade om betaling for den software, som automaterne kører på, mellem de to engang tæt forbundne selskaber Enwire og Scan-Tech Sikkerhedssystemer.

Software-selskabets Enwires direktør, Thomas Riviére, blokerede første gang for brug af foto-automaterne for en uge siden, da han trak en hemmelig internetlås i den kode, som automaterne anvender. Det kan du læse mere om her.

Presset på benene igen

Dengang fik Scan-Tech Sikkerhedssystemer efter et par dages intenst arbejde stablet automaterne på benene igen. Det kan du læse mere om her.

Men nu har Enwire og Thomas Riviére altså igen blokeret for brug af automaterne.

"Der er igen i dag, mandag 17. juni 2013, blevet lukket for ulovlig brug af software-komponenten "Billede Algoritmerne" i mange kommuner landet over," skriver Enwire-direktør Thomas Riviére i en mail udsendt til en lang stribe kommuner mandag formiddag.

Han skriver i den udsendte e-mail, at han 'kun' har til hensigt at 'forhindre den ophavsretsmæssige krænkelse,' som efter hans mening finder sted, når Scan-Tech Sikkerhedssystemer anvender den pågældende software.

Enwire vil have nedlagt fogedforbud mod brugen, og fogedretten har berammet et møde om sagen senere på måneden.

Du kan læse Enwire-direktør Thomas Riviéres forklaring på de indtil videre to blokeringer her: Direktør: Derfor blokerer jeg for brug af danske pas-automater.

Læs også:

Dansk it-direktør: Tidligere partner indbyggede fælde i vores kode.

Efter licens-ballade: It-firma tvinger pas-automater på benene igen.

Licens-ballade rammer udstedelsen af danske pas

Borgerservice-chef: Danskere taget som gidsler i ballade om it-licens.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos