Handel i netbutikker vokser

Antallet af danskere, der shopper i netbutikker, er steget til 38 ud af hver 100 i 2003. Folk øst for Storebælt mest til virtuel shopping, hvor favoritvarerne er biografbilletter og rejser.

Danskernes handel via internettet steg i 2003, hvor 38 procent af befolkningen købte varer i en netbutik på et eller andet tidspunkt.

Ud af dem havde knap halvdelen været på virtuel shopping inden for den seneste måned, hvilket er en stigning fra 12 procent i 2002 til 17 procent sidste år.

Det viser en ny opgørelse fra Danmarks Statistik over den danske befolknings brug af internet.

Net-butikker med billetter til biografer, teatre og koncerter sælger mest til danskerne. Cirka en tredjedel af dem, der har købt via nettet den seneste måned, brugte pengene på sådanne forlystelser.

Mændene shopper mest

På det område handler mænd og kvinder lige meget, men ellers bærer de danske mænd forsat førertrøjen inden for e-handel. 45 procent af mændene købte på et eller andet tidspunkt i 2003 varer over nettet i forhold til 32 procent af kvinderne.

Kvinderne øst for Storebælt kan dog prale af at have taget e-handlen til sig i højere grad end dem på Fyn og i Jylland. På den østlige side af bæltet var 37 procent af kvinderne på online-indkøb og 17 procent har været det inden for den seneste måned.

I den vestlige del af Danmark var de sammenlignelige tal henholdsvis 27 og 11 procent.

I det hele taget er jyder og fynboer mere tilbageholdende i forhold til e-handel. 35 procent af befolkningen vest for Storebælt købte online sidste år i forhold til 43 procent på den østlige side.

Rejseshopping på andenplads

Umiddelbart i hælene på indkøb af billetter til kultur-arrangementer kommer indkøb af rejser som den mest populære online-vare. Præcist købte 32 procent af danskerne rejser i 2003 i forhold til, at 33 procent var billetkøbere.

På tredjepladen kommer køb af bøger, tidsskrifter og aviser, som 24 procent af befolkningen har købt via nettet i 2003.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S