Intel dropper bundkort til desktop-computere

Intel vil ikke længere fremstille bundkort til traditionelle desktop-pc'er. Nu vil chipfirmaet fokusere på mobile platforme.

Artikel top billede

Der har været mange spådomme om desktop-pc'ens død. Salget af stationære computere har været faldende i mange år mens forbrugerne har kastet sig over bærbare, ultrabooks, tablet-pc'er og smartphones. Nu har verdens største chipfirma taget konsekvensen. Intel stopper produktionen af bundkort til desktop-pc'er, skriver CNET.

"Vi har meldt ud internt, at Intels Desktop Motherboard Business langsomt skal udfases over de næste tre år," hedder det i en meddelelse fra chipfirmaet.

Her fortæller Intel også, at man fremover vil koncentrere sig om nye "form factors". Det er typisk bærbare og meget tynde computere som de mange ultrabooks, der er et koncept, som Intel selv har udviklet. Der sker også nye ting på desktoppen - som de kompakte all-in-one pc'er - men deres teknologi udspringer også fra den mobile verden.

Intel fortæller, at det er slut med at udvikle nye desktop-bundkort efter lanceringen af den næste processor-generation Haswell, der kommer til sommer.

Det betyder ikke, at den stationære computer forsvinder med det samme. Det er fortsat muligt at købe bundkort fra Asus, Gigabyte, MSI og andre producenter. De henvender sig især til pc-selvbyggere, som efterhånden er et meget lille marked.

Intel understreger dog, at man fortsat vil fremstille hurtige Extreme-processorer til dette segment.

Svært at skifte processor

Der har tidligere været rygter om, at det snart er slut med de processor-sokler, som kendes i dag. Den kommende 14-nanometer processor-generation Broadwell (efterfølgeren til Haswell) fra Intel kommer angiveligt kun i et såkaldt BGA (Ball Grid Array).

Processoren er fastmonteret på bundkortet og kan ikke skiftes. En BGA-processor har en række loddepunkter på undersiden, såkaldte bumps, som bliver loddet fast til bundkortet.

I dag sælger Intel sine pc-processorer med såkaldte LGA'er (Land Grid Array), hvor det er nemt at fjerne cpu'en.

Intel har dog lovet, at man også fremover vil have LGA-produkter i sit sortiment. Men det er måske kun nogle af processorerne - som Extreme-modellerne - der skal sælges i LGA-udgaver.

I dag findes der LGA-versioner af stort set alle firmaets processorer, men det kan blive anderledes fremover.

Konkurrenten AMD har lovet , at man også i 2013 og 2014 vil tilbyde sokkel-versioner af sine processorer. Det gælder både for FX-modellerne og den kommende APU Kaveri.

Hvis man vælger at fjerne processor-soklen, kan det spare plads i de små kompakte all-in-one pc'er. De stationære computere har været på tilbagegang, og de få modeller, der er tilbage, bliver mindre og sværere at åbne.

Nogle af de aktuelle all-in-one computere bruger allerede mobil-processorer, som også sluger mindre energi.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect