Intel dropper bundkort til desktop-computere

Intel vil ikke længere fremstille bundkort til traditionelle desktop-pc'er. Nu vil chipfirmaet fokusere på mobile platforme.

Artikel top billede

Der har været mange spådomme om desktop-pc'ens død. Salget af stationære computere har været faldende i mange år mens forbrugerne har kastet sig over bærbare, ultrabooks, tablet-pc'er og smartphones. Nu har verdens største chipfirma taget konsekvensen. Intel stopper produktionen af bundkort til desktop-pc'er, skriver CNET.

"Vi har meldt ud internt, at Intels Desktop Motherboard Business langsomt skal udfases over de næste tre år," hedder det i en meddelelse fra chipfirmaet.

Her fortæller Intel også, at man fremover vil koncentrere sig om nye "form factors". Det er typisk bærbare og meget tynde computere som de mange ultrabooks, der er et koncept, som Intel selv har udviklet. Der sker også nye ting på desktoppen - som de kompakte all-in-one pc'er - men deres teknologi udspringer også fra den mobile verden.

Intel fortæller, at det er slut med at udvikle nye desktop-bundkort efter lanceringen af den næste processor-generation Haswell, der kommer til sommer.

Det betyder ikke, at den stationære computer forsvinder med det samme. Det er fortsat muligt at købe bundkort fra Asus, Gigabyte, MSI og andre producenter. De henvender sig især til pc-selvbyggere, som efterhånden er et meget lille marked.

Intel understreger dog, at man fortsat vil fremstille hurtige Extreme-processorer til dette segment.

Svært at skifte processor

Der har tidligere været rygter om, at det snart er slut med de processor-sokler, som kendes i dag. Den kommende 14-nanometer processor-generation Broadwell (efterfølgeren til Haswell) fra Intel kommer angiveligt kun i et såkaldt BGA (Ball Grid Array).

Processoren er fastmonteret på bundkortet og kan ikke skiftes. En BGA-processor har en række loddepunkter på undersiden, såkaldte bumps, som bliver loddet fast til bundkortet.

I dag sælger Intel sine pc-processorer med såkaldte LGA'er (Land Grid Array), hvor det er nemt at fjerne cpu'en.

Intel har dog lovet, at man også fremover vil have LGA-produkter i sit sortiment. Men det er måske kun nogle af processorerne - som Extreme-modellerne - der skal sælges i LGA-udgaver.

I dag findes der LGA-versioner af stort set alle firmaets processorer, men det kan blive anderledes fremover.

Konkurrenten AMD har lovet , at man også i 2013 og 2014 vil tilbyde sokkel-versioner af sine processorer. Det gælder både for FX-modellerne og den kommende APU Kaveri.

Hvis man vælger at fjerne processor-soklen, kan det spare plads i de små kompakte all-in-one pc'er. De stationære computere har været på tilbagegang, og de få modeller, der er tilbage, bliver mindre og sværere at åbne.

Nogle af de aktuelle all-in-one computere bruger allerede mobil-processorer, som også sluger mindre energi.

Annonce

KMD A/S

BI Consultant

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Statens IT

Teamleder til Servicedesk Aalborg

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S