Myndigheder ransager Microsoft i Japan

Softwaregiganten Microsofts datterselskab i Japan er blevet ransaget af landets konkurrencemyndigheder på grund af mistanke om brud på konkurrence-lovgivningen. Mistanken går på, at softwareselskabet stiller urimelige krav til de japanske computerproducenter.

Microsofts datterselskab i Japan har fået uanmeldt besøg af landets konkurrencemyndigheder. Det skete torsdag, fordi de japanske myndigheder har mistanke om, at selskabet bryder de japanske monopolregler.

Ifølge kilder hos de japanske myndigheder går mistanken mere specifikt på, at Microsoft opstiller urimelige og alt for restriktive regler i de kontrakter, som selskabet indgår med computerproducenter i landet.

Skal tillade krænkelser

Eksempelvis kræver softwareselskabet, at de japanske selskaber tillader krænkelser af deres egne patent-rettigheder, skriver Financial Times.

En unavngiven talsmand fra Microsoft bekræfter, at ransagningen har fundet sted, men benægter, at regler er blevet overtrådt.

Der bliver ikke offentliggjort specifikke salgstal for Microsofts japanske division, men selskabet er angiveligt det mest indbringende af softwaregigantens selskaber i Asien.

Ransagningen i Japan åbner en ny front i kampen mellem Microsoft og konkurrencemyndigheder verden over.

Højaktuel er EU-kommissionens bredside mod selskabet. Senest har kommissionen dog vist sig rede til at indgå forlig med Microsoft, som bliver beskyldt for konkurrenceforvridning og misbrug af sin monopol-status.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS