Flextronics til salg for en krone

De amerikanske ejere af lukningstruede Flextronics i Nordjylland har tilbudt den danske ledelse at købe selskabet for en krone. Ifølge administrerende direktør Peter Hinrup er det afgørende for selskabets overlevelse, at der fortsat er gevinst i jagten på investorer, som vil kaste penge i driften.

Producenten af mobiltelefoner Flextronics i Pandrup i Nordjylland, der kæmper for at undgå lukning, har fået et tilbud om at købe selskabet for en krone af sin amerikanske ejer.

Dermed bakker ejerne op om den danske ledelses forsøg på at redde selskabet, selv om moderselskabet har besluttet at flytte produktionen til lavtlønslande, skriver Politiken.

Beslutningen om flytning blev taget, da Siemens droppede sin produktionsaftale med det danske selskab, hvilket førte til fyring af 700 danske medarbejdere i januar.

Sikrer sig mod skattesmæk

Med administrerende direktør Peter Hinrup i spidsen forsøger den danske ledelse at samle investorer til fremtidig drift af virksomheden.

Han vil ikke kommentere direkte på Politikens oplysninger om den symbolske pris.

- Men det er klart, at hvis vi skulle købe bygninger og maskinparken til de værdier, det har kostet i sin tid, så holdt projektet ingen steder, kommenterer Peter Hinrup.

Flextronics har dog søgt om forhåndsgodkendelse af prisen fra skattemyndighederne for blandt andet at garantere, at den usædvanlige handel ikke giver uventede skatteregninger.

Peter Hinrup understreger dog, at det afgørende for selskabets overlevelse er, at han får held til at hente investorer ind, som vil lægge penge i selve driften.

- Vi er mere end noget andet ude at lede efter driftskapital, og vi skal have en egenkapital op at stå. Vi investerer i stor udstrækning på vores kunders vegne i produktionsudstyr, og det er edermame mig noget kostbart noget, siger han.

Direktøren har sat en frist, der hedder den 1. april, som ultimativ deadline for en knald eller fald i investor-jagten.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Sikkerhedsarkitekt til Statens It

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland