Ny version af Drupal på trapperne: Se CMS'et her

Det populære open source CMS Drupal er på vej i version 8 med ganske mange nye funktioner.

Artikel top billede

Drupal er et af de mest populære CMS'er her i Danmark i disse år. Nu er en ny version 8 af systemet på trapperne.

I et blogindlæg meddeler Drupal-stifter Dries Buytaert, at den anden alpha release af Drupal 8 er frigivet.

"Jeg synes, at det er spændende, at vi efter års hårdt arbejde af mange er begyndt at frigive alpha releases."

Drupal 8 har ellers været ramt af forsinkelser. I november meddelte Dries Buytaert, at der var brug for ekstra tid til at få helt styr på de mange nye funktioner i Drupal 8.

"Det er målet, at Drupal 8.0 er klar enten ved udgangen af 2013 eller i starten af 2014."

Version 8 indeholder blandt andet en moderniseret kerne, et nyt konfiguationssystem, bedre understøttelse af HTML 5 og responsive design.

Der er også blevet plads til en mere mobil-venlig administration og en række andre ting.

Ifølge tidsplanen for Drupal 8 skulle udviklerne den 1. juli indlede den såkaldte API freeze, der leder frem til den første release candidate af Drupal 8.

Se Drupal 8 her

For nylig holdt Dries Buytaert en keynote om Drupal 8 under DrupalCon Portland 2013.

Se præsentationen herunder (cirka 17:50 inde i indslaget), hvor Dries Buytaert blandt andet omtaler den næste version af CMS'et og visionerne for fremtiden, hvor den digitale tilstedeværelse er helt essentiel for langt de fleste virksomheder.

"Det er målet, at Drupal 8.0 er klar enten ved udgangen af 2013 eller i starten af 2014," forklarer Dries Buytaert blandt andet i videoen.

Der er allerede en række videoer på YouTube, der viser de konkrete funktioner i Drupal 8. I denne video demonstreres nogle af de største nyheder i Drupal 8:

Du kan hente den Drupal 8 alpha 2 her.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Drupal-stifter: Sådan holder vi momentum

Her er hullerne i dit CMS: Sådan rammer hackerne dig

Drupal knalder nødbremsen i for lancering af ny version

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job