Google-ansat fandt fejl hos Microsoft ... og fik præmie

Microsoft lokker med store pengepræmier for at få it-professionelle til at finde sårbarheder i ny Internet Explorer-version.

Artikel top billede

Microsoft har nu uddelt de første midler fra deres nye belønningsprogram, der opfordrer alle til at jage fejl og sårbarheder i virksomhedens nye Internet Explorer 11 preview-version.

Det skriver The Verge.

Og her er den første sum penge gået direkte til Google-medarbejderen Ivan Fratric, der tilsyneladende har fundet én af de første problemer i browseren.

Det fremgår ikke præcist, hvor stor præmien er, men gennem "IE 11 preview bug bounty awards" er det muligt at modtage op mod 11.000 amerikanske dollars, eller hvad der svarer til godt 63.000 danske kroner per fundet sårbarhed.

"Der er andre personer, der har fundet flere sårbarheder, der også er blevet indrapporteret gennem IE 11 bug bonty programmet," siger Katie Moussouris fra Microsoft.

Flere indrapporterede sårbarheder end normalt

Ifølge The Verge har Microsoft modtaget over 12 indrapporterede sårbarheder, siden IE 11 bug bounty-programmet blev lanceret for godt to uger siden, hvilket er mere, end Microsoft normalt modtager på en gennemsnitlig måned.

"Det handler ikke om at tilbyde flest penge," siger Katie Moussouris til The Verge.

I stedet er det Microsofts hensigt at få så mange sårbarheder aflivet i preview-udgaven af Internet Explorer 11 som muligt inden lanceringen af det endelige produkt.

Læs også:

Sådan kan du score kassen på Microsofts sikkerhedsproblemer

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    FE søger PKI-specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S