Google-ansat fandt fejl hos Microsoft ... og fik præmie

Microsoft lokker med store pengepræmier for at få it-professionelle til at finde sårbarheder i ny Internet Explorer-version.

Artikel top billede

Microsoft har nu uddelt de første midler fra deres nye belønningsprogram, der opfordrer alle til at jage fejl og sårbarheder i virksomhedens nye Internet Explorer 11 preview-version.

Det skriver The Verge.

Og her er den første sum penge gået direkte til Google-medarbejderen Ivan Fratric, der tilsyneladende har fundet én af de første problemer i browseren.

Det fremgår ikke præcist, hvor stor præmien er, men gennem "IE 11 preview bug bounty awards" er det muligt at modtage op mod 11.000 amerikanske dollars, eller hvad der svarer til godt 63.000 danske kroner per fundet sårbarhed.

"Der er andre personer, der har fundet flere sårbarheder, der også er blevet indrapporteret gennem IE 11 bug bonty programmet," siger Katie Moussouris fra Microsoft.

Flere indrapporterede sårbarheder end normalt

Ifølge The Verge har Microsoft modtaget over 12 indrapporterede sårbarheder, siden IE 11 bug bounty-programmet blev lanceret for godt to uger siden, hvilket er mere, end Microsoft normalt modtager på en gennemsnitlig måned.

"Det handler ikke om at tilbyde flest penge," siger Katie Moussouris til The Verge.

I stedet er det Microsofts hensigt at få så mange sårbarheder aflivet i preview-udgaven af Internet Explorer 11 som muligt inden lanceringen af det endelige produkt.

Læs også:

Sådan kan du score kassen på Microsofts sikkerhedsproblemer

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Unik System Design A/S

QA Engineer

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job