Udbrydere fra kendt it-firma stifter eget selskab - i naboejendom

Tre udbrydere fra en kendt dansk it-virksomhed har valgt at stifte deres eget selskab.

Artikel top billede

Flere personer fra det kendte rådgivningsfirma Netplan har valgt at stifte deres eget selskab.

Direktør i det nye selskab bliver Claus Elkjær Flugt, der røber, at navnet på virksomheden bliver AnyCom.

"Hos AnyCom fokuserer vi på at give vores kunder et 360 graders syn på deres kommunikationsbehov, så vi sammen får designet og implementeret netop den løsning, som optimerer forretningen til den lavest mulige pris," fremgår det af en meddelelse.

Heri står også, at selskabet skal holde til i Ry på adressen Ellemosen nummer 2, og at virksomheden påbegyndte sine aktiviteter den 1. august.

AnyCom bliver dermed nabo til Netplan, som bor på adressen Ellemosen 4.

De tre partnere i AnyCom er Claus Elkjær Flugt, Poul Qvist Christensen og Jakob Johnsen, der ifølge meddelelsen er "erfarne specialister inden for it- og datakommunikation og senest har arbejdet i konsulentvirksomheden Netplan".

Cirka 16 års Netplan-erfaring

Ifølge de tre personers LinkedIn-profiler har de arbejdet tilsammen cirka 16 år hos Netplan.

Arbejdsområdet bliver meget lig det område, som Netplan arbejder med.

Således fremgår det af AnyComs meddelelse, at man "vil tilbyde uvildig rådgivning om kommunikationsløsninger til virksomheder i den offentlige og private sektor".

Det være sig assistance i et 'end to end' perspektiv i form af analyse, design, indkøb, implementering og kontraktstyring.

Læs kommentar fra Netplan-direktør Torben Rune senere her på Computerworld.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice