Microsoft advarer folk mod dette Windows-styresystem

Microsoft har udstedt en sikkerhedsadvarsel til de mange brugere af et særligt styresystem. Smid det på lossepladsen, mener Microsoft.

Artikel top billede

Den 8. april 2014 lukker Microsoft for supporten til Windows XP.

Fra den dato vil der ikke komme nye sikkerhedsopdateringer, og XP vil blive skydeskive for it-kriminelle.

Derfor advarer Microsoft nu i et blog-indlæg om, at XP-brugerne skal begynde at tænke på at få en opgradering kørt i stilling.

"I samme øjeblik supporten stopper, vil hackere forsøge at finde nye sikkerhedshuller i XP. Får de hul igennem, så vil brugerne stå med en betydelig risiko, fordi vi ikke længere vil lukke dem," skriver Tim Rains, der er direktør i Microsoft i sit blog-indlæg.

Ifølge ham kan hackere eksempelvis analysere fejlrettelser til Windows 7 og forsøge at anvende de samme sårbarheder mod XP.

Microsoft har i øvrigt tidligere slået på tromme for, at XP skal udskiftes.

Læs også: Kendt Microsoft-system bliver slaraffenland for hackere

8,5 procent XP i Danmark

Ifølge Foreningen af Danske Interaktive Medier (FDIM) er Windows XP anvendt på 8,5 procent af de danske computere.

XP indtager således en samlet fjerdeplads foran blandt andet Vista og Windows 8.

FDIM's tal for udlandet ligger på 11 procent, men i lande som Kina er XP langt mere udbredt.

Ifølge analysehuset Net Applications' målinger kører hele 72,2 procent - næsten tre ud af fire - af Kinas pc'er nemlig Windows XP.

Ud over Windows XP vil også Internet Explorer 6 blive sendt på pension den 8. april næste år.

IE6 har også 12 år på bagen, men trods den fremskredne digitalalder anvendes browseren stadig af seks procent af verdens internet-brugere.

I Danmark er IE6-problemet dog til at overse.

Blot 0,026 procent anvender ifølge FDIM Microsoft IE6.

Læs også:
Microsoft: Det er farligt at bruge Windows XP

Windows 8 vil ikke leve, Windows XP vil ikke dø

Windows XP-support stopper: Det kan du vente dig

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,