Lås døren op med telefonen: Nu kommer smartphone-låsen til Danmark

Indtil videre har de færreste danskere haft mulighed for at bruge en smartphone-lås. Men det ændrer sig snart.

Artikel top billede

Vi har tidligere omtalt de amerikanske smartphone-låse August og Lockitron, der har potentiale til at kunne erstatte den fysiske nøgle.

Men desværre kan vi endnu ikke bruge nogen af dem i Danmark.

Du kan dog alligevel snart gøre dig håb om at få en smartphonelås. Fordi til september lancerer nøgleproducenten Ruko en smartphone-styret lås ved navn Yale Doorman V2 på det danske marked.

Men hvor August og Lockitron ikke er en egentligt lås, men blot et slags aggregat, der monteres oven på undersiden af låsen til din hoveddør, er den nye Ruko-lås rent faktisk en helt ny elektronisk låseenhed, der bliver indsat i din hovedør.

Døren kan blandt andet låses op via en app til din smartphone, men på den fysiske låseenhed er det traditionelle nøglehul erstattet med et numerisk tastatur, som også kan bruges, hvis eksempelvis telefonen er løbet tør for strøm. 

Ruko-oplyser, at smartphone-app'en ikke blot gør det muligt at låse døren op. Den giver dig også mulighed for at udstede engangs-koder, som håndværkere, babysittere eller rengøringspersonale kan låse sig ind med, når du ikke er hjemme. Samtidig får du via app'en også et overblik over, hvem der har låst sig ind i dit hjem.

Virker med Android og iOS

Smartphone-app'en findes til Android og iOS, mens der i øjeblikket også arbejdes på en Windows Phone-udgave af appen. 

Låsen bliver solgt i et samarbejde mellem Ruko og alarmfirmaet Securitas Direct Verisure, hvilket betyder, at det også vil være muligt at styre din alarm via app'en. Ruko oplyser dog, at du også kan købe låsen uden også at skulle investere i en alarmløsning.

Prisen for den nye smartphone-lås er endnu ikke fastsat, men Computerworld erfarer, at prisen kommer til at ligge i omegnen af 3.000 kroner. 

Computerworld har også været i kontakt med producenten bag den konkurrerende smartphone-lås August, der oplyser, at det indtil videre ikke er muligt at bruge August med den type låse-mekanismer, som er mest anvendt herhjemme. Men ifølge producenten arbejdes der på en udgave af August, der virker med en såkaldt Mortise-lås, der er en udbredt låsetype herhjemme.

Af Lockitrons hjemmeside fremgår det, at deres lås kræver betydelige modificeringer for at virke med de fleste danske låse. 

Læs også:

Nu kommer den: Genial smartphone-lås skal holde indbrudstyve ude

Forsikringen: Det skal du passe på hvis du bruger smartphonen som nøgle

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Haderslev Kaserne

Sydjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT-løsningsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S