Lås døren op med telefonen: Nu kommer smartphone-låsen til Danmark

Indtil videre har de færreste danskere haft mulighed for at bruge en smartphone-lås. Men det ændrer sig snart.

Artikel top billede

Vi har tidligere omtalt de amerikanske smartphone-låse August og Lockitron, der har potentiale til at kunne erstatte den fysiske nøgle.

Men desværre kan vi endnu ikke bruge nogen af dem i Danmark.

Du kan dog alligevel snart gøre dig håb om at få en smartphonelås. Fordi til september lancerer nøgleproducenten Ruko en smartphone-styret lås ved navn Yale Doorman V2 på det danske marked.

Men hvor August og Lockitron ikke er en egentligt lås, men blot et slags aggregat, der monteres oven på undersiden af låsen til din hoveddør, er den nye Ruko-lås rent faktisk en helt ny elektronisk låseenhed, der bliver indsat i din hovedør.

Døren kan blandt andet låses op via en app til din smartphone, men på den fysiske låseenhed er det traditionelle nøglehul erstattet med et numerisk tastatur, som også kan bruges, hvis eksempelvis telefonen er løbet tør for strøm. 

Ruko-oplyser, at smartphone-app'en ikke blot gør det muligt at låse døren op. Den giver dig også mulighed for at udstede engangs-koder, som håndværkere, babysittere eller rengøringspersonale kan låse sig ind med, når du ikke er hjemme. Samtidig får du via app'en også et overblik over, hvem der har låst sig ind i dit hjem.

Virker med Android og iOS

Smartphone-app'en findes til Android og iOS, mens der i øjeblikket også arbejdes på en Windows Phone-udgave af appen. 

Låsen bliver solgt i et samarbejde mellem Ruko og alarmfirmaet Securitas Direct Verisure, hvilket betyder, at det også vil være muligt at styre din alarm via app'en. Ruko oplyser dog, at du også kan købe låsen uden også at skulle investere i en alarmløsning.

Prisen for den nye smartphone-lås er endnu ikke fastsat, men Computerworld erfarer, at prisen kommer til at ligge i omegnen af 3.000 kroner. 

Computerworld har også været i kontakt med producenten bag den konkurrerende smartphone-lås August, der oplyser, at det indtil videre ikke er muligt at bruge August med den type låse-mekanismer, som er mest anvendt herhjemme. Men ifølge producenten arbejdes der på en udgave af August, der virker med en såkaldt Mortise-lås, der er en udbredt låsetype herhjemme.

Af Lockitrons hjemmeside fremgår det, at deres lås kræver betydelige modificeringer for at virke med de fleste danske låse. 

Læs også:

Nu kommer den: Genial smartphone-lås skal holde indbrudstyve ude

Forsikringen: Det skal du passe på hvis du bruger smartphonen som nøgle

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland