Forsikringen: Det skal du passe på hvis du bruger smartphonen som nøgle

Du kan trygt låse hoveddøren med din smartphone uden at få problemer med dit forsikringsselskab. Men der er nogle ting, du skal passe på med.

Artikel top billede

En række virksomheder har planer om at tilbyde digitale låse, såkaldte smartlocks, der gør det muligt at låse din hoveddør med en smartphone.

Men du behøver ikke tøve med indkøbet af en smartlock af hensyn til din indboforsikring.

Vi har kontaktet forsikringsselskabet Topdanmark, der oplyser, at folk trygt kan installere en smartlock som eksempelvis den amerikanske lås, August.

"Der er ikke noget i dækningsbetingelserne, der gør det anderledes for borgere, der vil være first movers og anskaffe sig en digital nøgle," siger Jens Langergaard, der er kommunikationschef i Topdanmark.

Han begrunder det med, at der med en smartlock som eksempelvis August ikke bliver foretaget ændringer i selve låsen, men at låsen blot betjenes på en ny måde.

Kan ende med simpelt tyveri

Der kan dog være en risiko for, at døren efterlades ulåst, fordi smartlocken ikke virker efter hensigten, eller fordi folk har svært ved at vænne sig til en digital lås.   

I sådan en situation vil forsikringen som regel ikke betragte det som et indbrud, men som et "simpelt tyveri".

Det betyder, at du ikke kan være sikker på at få dækket alle dine stjålne genstande.

Men du vil ikke være stillet anderledes, end hvis du har sjusket og glemt at låse døren med en fysisk nøgle.

Det afgørende er altså ikke, hvordan du låser din dør. Men om den har været låst. Det spørgsmål afgør forsikringsselskabet ved at se, om der er tegn på indbrud - eksempelvis en opbrudt dør eller en smadret rude.

"Vi betragter det helt på linje med en fysisk nøgle. I forsikringsbetingelserne står der, at et hus skal være forsvarligt aflåst. Men det gør ingen forskel, om det sker med en digital nøgle i din telefon eller en fysisk nøgle, som de fleste af os bruger," siger han.

Alligevel opfordrer Topdanmark dog til en vis grad af forsigtighed.

"Som altid vil vi råde folk til at sørge for at opbevare nøglen forsvarligt. Eksempelvis ved at sørge for, at det ikke fremgår tydeligt, hvilket hus nøglen passer til, og det kan måske også være en god idé, at nøgle-app'en ikke ligger allerforrest i oversigten over dine apps," siger Langergaard.

Ud over den førnævnte smartlock ved navn August har vi også tidligere omtalt en lignende lås ved navn Lockitron samt den danske løsning PolyControl.

Læs også:

Nu kommer den: Genial smartphone-lås skal holde indbrudstyve ude

 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S