Nu kommer den: Genial smartphone-lås skal holde indbrudstyve ude

Kendt designer har udviklet en genial smartphone-styret lås til din hoveddør.

Artikel top billede

Tiden hvor du gemte en reservenøgle under dørmåtten kan snart være forbi.

Den schweiziske stjernedesigner Yves Béhar og iværksætteren Jason Johnson har udviklet en såkaldt smart-lock ved navn August, der meget hurtigt kan få Ruko-låsen i din hoveddør til at virke forældet.

August er dog i virkeligheden ikke en rigtig lås, men et aggregat, der skrues oven på indersiden af låsen til din hoveddør, og du vil derfor stadigvæk have mulighed for at åbne døren udefra med en traditionel nøgle.

Lås op med en app

Til gengæld har du nu også muligheden for at låse op direkte via en app til din smartphone.

Men hvad der er endnu mere smart er, at du også kan udstede digitale nøgler til familie, venner samt rengøringshjælp, hundeluftere og barnepiger, der kan låse sig ind med deres smartphones.

Det fungerer lidt på samme måde, som når et hotel udsteder et digitalt nøglekort til et værelse.

I app'en kan du se, hvornår folk låser sig ind og ud. Men du kan også selv vælge, hvor lang tid en given digital nøgle skal virke, og du kan indstille den, så den kun er aktiv i et specifikt tidsrumt. Eksempelvis hver mandag mellem klokken 12 og 16.

Du kan naturligvis også deaktivere den digitale nøgle, hvis det skulle være nødvendigt.

Smukt design

August er smukt designet og udført i anodiseret aluminium med led-lamper, der viser, om døren er låst og lukket. Er du tvivl om, hvorvidt du har husket at låse døren, da du gik hjemmefra, kan du naturligvis også se det i Augusts app.

Din smartphone og låsen kommunikerer med hinanden via bluetooth. Batteritiden kendes ikke, men August får strøm fra 2 AA-batterier, og du bliver naturligvis alarmeret i god tid, før batterierne skal skiftes.

På Augusts hjemmeside oplyses det, at det blot tager 10 minutter at tilslutte låseenheden på din hovedør, og at den er kompatibel med 90 procent af låsene på det amerikanske marked. Hvorvidt den vil virke med den gennemsnitlige danske lås, tør vi endnu ikke gætte på.

August er dog ikke den eneste digitale lås på markedet. Vi har tidligere omtalt en lignende lås ved navn Lockitron.

Den præcise lanceringsdato kendes endnu ikke, men folkene bag August lover, at den i løbet af 2013 vil blive introduceret til en pris på lige knap 1200 kroner (199 dollar).

Læs også:
Styr lyset i dit hjem med mobilen

Her er iPod-opfinderens intelligente termostat

App-producent: Sådan scorede vi kassen til vildt hardwareprojekt

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos