Sex-cd sår splid mellem webhoteller

Luften er kølig mellem to danske webhoteller, som begge trådte til med båndbredde og serverplads, da den omstridte sex-cd fik folketingspolitikeres hjemmesider til at koge over. Et link fra den ene til den anden betød en fordobling af trafikken, uden at det rette webhotel fik del i æren.

Den omstridte cd-rom til seksualundervisning, Sexstarz, som fik indenrigsminister Lars Løkke Rasmussen til at se rødt, betød også rødglødende servere hos to af de webhoteller, hvor cd'en blev lagt ud til fri download.

Enhedslistens webhotel kritiserer nu SF'eren Kamal Qureshis webhotel for at have dirigeret den tunge trafik over på Enhedslistens servere uden at spørge først.

- Det er god kutyme, at man ikke videredirigerer trafik uden at spørge først. Det er ikke en god måde at samarbejde på, siger Jes Kasper Klittum fra webhotellet Enavn, som trådte til da Enhedslistens webserver blev overbelastet.

Han kritiserer konkurrenten Netomia for at have taget æren for en indsats, hvor Enavn reelt udførte en stor del af arbejdet uden at være blevet spurgt først.

Webhoteller trådte til

Da Lars Løkke Rasmussen sagde stop over for udgivelsen af cd'en, valgte folketingsmedlem Kamal Qureshi fra SF at lægge cd'en ud på sin hjemmeside. Hans initiativ blev hurtigt fulgt af folketingskollegaen Pernille Rosenkrantz-Theil fra Enhedslisten.

Kamal Qureshis egen hjemmeside, kamal.dk, blev imidlertid hurtigt overbelastet af de tusindvis af nysgerrige internetbrugere, som ville have fat i en kopi af den 253 megabyte store fil med indholdet af Sexstarz-cd-rommen.

Derfor trådte webhotellet Netomia til og tilbyde at lægge server og båndbredde til gratis.

Enhedslisten indgik en tilsvarende aftale med Enavn.

Mere end 1.100 forespørgsler i timen betød, at Netomias servere og internetforbindelse kom på overarbejde. For at lette presset i de værste perioder, oprettede Netomia en side med links til alternative servere.

Efter en e-mailhenvendelse fra en internetbruger kom der også et link direkte til download-siden hos Enavn.

Dybt link fordoblede belastningen

Ifølge Enavn betød det dybe link næsten en fordobling af Sexstarz-belastningen på webhotellets servere og internetforbindelse, uden at selskabet blev akkrediteret for indsatsen.

- Naturligvis vil vi gerne hjælpe. Men vi bryder os ikke om, at folk tager noget uden at spørge først, siger Jes Kasper Klittum, teknisk administrator hos Enavn.

Hos Netomia forklarer direktør Martin Bay Pedersen, at han modtog linket til Enavns server fra en bruger, som på Netomias side havde set en opfordring til at tippe webhotellet om andre steder, hvor cd'en kunne downloades.

- Da jeg gik ind på linket, var der ikke nogen reklamer eller noget, der sagde "se, det er os, der hoster", så jeg gik ud fra, at det var i orden og satte linket på vores side, siger Morten Bay Pedersen.

I alt 4.037 ud de af 8.567 gange Sexstarz blev hentet fra Enavn, kom brugerne direkte fra Netomias side. Det svarer til 816 gigabyte data.

En stor del af trafikken kom uden om de internetudbydere, som Enavn har peering-aftaler med. Peering-aftaler er aftaler om at udveksle datatrafik gratis, og trafik uden om aftalerne tæller som udenlandstrafik og koster Enavn 20 kroner pr. gigabyte.

- Det er fint nok. Vi havde bare ikke regnet med, at andre ville linke til os på den måde, siger Jes Kasper Klittum.

Netomia har fjernet linket efter henvendelse fra Enavn.

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune