Landets fattigste kommuner får bredbåndsmillioner

En pulje penge, der skal sikre bedre bredbånd i udkantsområderne, vil primært gå til de fattigste kommuner. Men det slår næppe til, mener organisation.

Artikel top billede

En lånepulje på 50 millioner kroner, der skal sikre bedre bredbånd, vil blive tildelt afhængig af kommunernes økonomi.

Det fremgår af et svar i Folketinget fra erhvervsminister Henrik Sass Larsen (S).

Du kan læse hele svaret her.

I praksis vil det betyde, at de fattigste kommuner vil have lettere ved at komme i betragtning til lån end de rige kommuner.

Faktisk giver det også god mening, da der er lighedstegn mellem fattige kommuner og dårlig bredbåndsdækning, oplyser Dansk Energi.

"Det er dog positivt, at kommunernes samlede økonomiske situation spiller ind i forhold til tildeling af midlerne, for der er ofte stort sammenfald mellem at have en svær økonomisk situation i kommunen og så have dårlige bredbåndsforhold," udtaler chefkonsulent Thomas Woldiderich fra Dansk Energi.

Symbolsk lån - flere penge til nedbrydning

Han peger på, at de 50 millioner kroner "er en sympatisk men også en meget symbolsk handling overfor kommunerne".

"Det er en god begyndelse, men taget i betragtning, at der er mere end 40 land- og yderkommuner, som forventes at skulle dele puljen, så får kommunerne altså ikke meget højhastighedsbredbånd for de penge," konkluderer han.

Faktisk satte regeringen i forbindelse med vækstpakken tidligere på året hele 400 millioner kroner af til en nedrivningspulje til selvsamme kommuner, påpeger han.

Samtidig skal man huske på, at der er tale om et lån og ikke en gave til kommunerne.

Større bredbåndskonference i dag

"Det i sig selv er også mærkværdigt, når der alene til én kommune udbydes 60 millioner kroner for at bringe bedre bredbånd til området," fortæller han.

Bornholm blev for nyligt netop udvalgt til et sådant projekt.

I øvrigt afholdes der netop i dag - onsdag - en større bredbåndskonference i Skjern.

Her taler blandt andre regionsformand Bent Hansen (S), tidligere Microsoft-chef Jørgen Bardenfleth og en repræsentant fra Google Danmark.

Flere end 120 personer har tilmeldt sig arrangementet.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S