Landets fattigste kommuner får bredbåndsmillioner

En pulje penge, der skal sikre bedre bredbånd i udkantsområderne, vil primært gå til de fattigste kommuner. Men det slår næppe til, mener organisation.

Artikel top billede

En lånepulje på 50 millioner kroner, der skal sikre bedre bredbånd, vil blive tildelt afhængig af kommunernes økonomi.

Det fremgår af et svar i Folketinget fra erhvervsminister Henrik Sass Larsen (S).

Du kan læse hele svaret her.

I praksis vil det betyde, at de fattigste kommuner vil have lettere ved at komme i betragtning til lån end de rige kommuner.

Faktisk giver det også god mening, da der er lighedstegn mellem fattige kommuner og dårlig bredbåndsdækning, oplyser Dansk Energi.

"Det er dog positivt, at kommunernes samlede økonomiske situation spiller ind i forhold til tildeling af midlerne, for der er ofte stort sammenfald mellem at have en svær økonomisk situation i kommunen og så have dårlige bredbåndsforhold," udtaler chefkonsulent Thomas Woldiderich fra Dansk Energi.

Symbolsk lån - flere penge til nedbrydning

Han peger på, at de 50 millioner kroner "er en sympatisk men også en meget symbolsk handling overfor kommunerne".

"Det er en god begyndelse, men taget i betragtning, at der er mere end 40 land- og yderkommuner, som forventes at skulle dele puljen, så får kommunerne altså ikke meget højhastighedsbredbånd for de penge," konkluderer han.

Faktisk satte regeringen i forbindelse med vækstpakken tidligere på året hele 400 millioner kroner af til en nedrivningspulje til selvsamme kommuner, påpeger han.

Samtidig skal man huske på, at der er tale om et lån og ikke en gave til kommunerne.

Større bredbåndskonference i dag

"Det i sig selv er også mærkværdigt, når der alene til én kommune udbydes 60 millioner kroner for at bringe bedre bredbånd til området," fortæller han.

Bornholm blev for nyligt netop udvalgt til et sådant projekt.

I øvrigt afholdes der netop i dag - onsdag - en større bredbåndskonference i Skjern.

Her taler blandt andre regionsformand Bent Hansen (S), tidligere Microsoft-chef Jørgen Bardenfleth og en repræsentant fra Google Danmark.

Flere end 120 personer har tilmeldt sig arrangementet.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S