Landets fattigste kommuner får bredbåndsmillioner

En pulje penge, der skal sikre bedre bredbånd i udkantsområderne, vil primært gå til de fattigste kommuner. Men det slår næppe til, mener organisation.

Artikel top billede

En lånepulje på 50 millioner kroner, der skal sikre bedre bredbånd, vil blive tildelt afhængig af kommunernes økonomi.

Det fremgår af et svar i Folketinget fra erhvervsminister Henrik Sass Larsen (S).

Du kan læse hele svaret her.

I praksis vil det betyde, at de fattigste kommuner vil have lettere ved at komme i betragtning til lån end de rige kommuner.

Faktisk giver det også god mening, da der er lighedstegn mellem fattige kommuner og dårlig bredbåndsdækning, oplyser Dansk Energi.

"Det er dog positivt, at kommunernes samlede økonomiske situation spiller ind i forhold til tildeling af midlerne, for der er ofte stort sammenfald mellem at have en svær økonomisk situation i kommunen og så have dårlige bredbåndsforhold," udtaler chefkonsulent Thomas Woldiderich fra Dansk Energi.

Symbolsk lån - flere penge til nedbrydning

Han peger på, at de 50 millioner kroner "er en sympatisk men også en meget symbolsk handling overfor kommunerne".

"Det er en god begyndelse, men taget i betragtning, at der er mere end 40 land- og yderkommuner, som forventes at skulle dele puljen, så får kommunerne altså ikke meget højhastighedsbredbånd for de penge," konkluderer han.

Faktisk satte regeringen i forbindelse med vækstpakken tidligere på året hele 400 millioner kroner af til en nedrivningspulje til selvsamme kommuner, påpeger han.

Samtidig skal man huske på, at der er tale om et lån og ikke en gave til kommunerne.

Større bredbåndskonference i dag

"Det i sig selv er også mærkværdigt, når der alene til én kommune udbydes 60 millioner kroner for at bringe bedre bredbånd til området," fortæller han.

Bornholm blev for nyligt netop udvalgt til et sådant projekt.

I øvrigt afholdes der netop i dag - onsdag - en større bredbåndskonference i Skjern.

Her taler blandt andre regionsformand Bent Hansen (S), tidligere Microsoft-chef Jørgen Bardenfleth og en repræsentant fra Google Danmark.

Flere end 120 personer har tilmeldt sig arrangementet.

Region Midtjylland

IT-specialist til regionskliniksystemerne

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker hos PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse