Landets fattigste kommuner får bredbåndsmillioner

En pulje penge, der skal sikre bedre bredbånd i udkantsområderne, vil primært gå til de fattigste kommuner. Men det slår næppe til, mener organisation.

Artikel top billede

En lånepulje på 50 millioner kroner, der skal sikre bedre bredbånd, vil blive tildelt afhængig af kommunernes økonomi.

Det fremgår af et svar i Folketinget fra erhvervsminister Henrik Sass Larsen (S).

Du kan læse hele svaret her.

I praksis vil det betyde, at de fattigste kommuner vil have lettere ved at komme i betragtning til lån end de rige kommuner.

Faktisk giver det også god mening, da der er lighedstegn mellem fattige kommuner og dårlig bredbåndsdækning, oplyser Dansk Energi.

"Det er dog positivt, at kommunernes samlede økonomiske situation spiller ind i forhold til tildeling af midlerne, for der er ofte stort sammenfald mellem at have en svær økonomisk situation i kommunen og så have dårlige bredbåndsforhold," udtaler chefkonsulent Thomas Woldiderich fra Dansk Energi.

Symbolsk lån - flere penge til nedbrydning

Han peger på, at de 50 millioner kroner "er en sympatisk men også en meget symbolsk handling overfor kommunerne".

"Det er en god begyndelse, men taget i betragtning, at der er mere end 40 land- og yderkommuner, som forventes at skulle dele puljen, så får kommunerne altså ikke meget højhastighedsbredbånd for de penge," konkluderer han.

Faktisk satte regeringen i forbindelse med vækstpakken tidligere på året hele 400 millioner kroner af til en nedrivningspulje til selvsamme kommuner, påpeger han.

Samtidig skal man huske på, at der er tale om et lån og ikke en gave til kommunerne.

Større bredbåndskonference i dag

"Det i sig selv er også mærkværdigt, når der alene til én kommune udbydes 60 millioner kroner for at bringe bedre bredbånd til området," fortæller han.

Bornholm blev for nyligt netop udvalgt til et sådant projekt.

I øvrigt afholdes der netop i dag - onsdag - en større bredbåndskonference i Skjern.

Her taler blandt andre regionsformand Bent Hansen (S), tidligere Microsoft-chef Jørgen Bardenfleth og en repræsentant fra Google Danmark.

Flere end 120 personer har tilmeldt sig arrangementet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Tekniske specialister til ITSM og CMDB til opbygning af Forsvarets nye Digital Backbone

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    STELLA CARE ApS

    Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job