Job-portaler i strid om retten til annoncer

Job-portalen Job-Support hævder, at Ofir stjæler annoncemateriale, som Job-Support har ophavsret til. Ofir forklarer, at annoncøren har givet lov og har retten til annoncerne, men en advokat påpeger, at databaserettighederne krænkes, hvis man tager web-materiale uden tilladelse.

Job-portalen Job-Support specialiserer sig i at udforme grafiske annoncer til internettet, og i firmaet er man stærkt irriterede over konkurrenten Ofir, som beskyldes for at snylte på Job-Supports arbejde.

Problemet opstår, når annoncører indrykker annoncer på Job-Support, hvorefter Ofir tager materialet og genbruger det.

- Vi bruger mange udviklingstimer på vores annoncer, og hvis de bare kan tage kildekoden, som vi har bevis på, at de gentagne gange har gjort, så kan alle jo bare vente på, at vi laver arbejdet først, siger Ricki Vejsmose fra Job-Support.

Han hævder, at Job-Support flere gange har rettet henvendelse til Ofir for at klage over problemet, men at det fra Ofirs side er blevet afvist, at der blev taget kildekode fra konkurrenten.

- Men selv om de nægter, har vi kunnet se, at de retter de sider efterfølgende, siger Ricki Vejsmose.

Hos Ofir afviser markedschef Jan Lundsgaard, at Ofir har snyltet på Job-Support. Han mener desuden, at striden drejer sig om et enkelt tilfælde.

- Vi har ren sti, og i det konkrete tilfælde bad kunden os om at tage materialet derfra - de havde den opfattelse, at det var deres eget materiale. Så vi har været i god tro, siger Jan Lundsgaard.

Tradition for udveksling af annoncer

Jan Lundsgaard henviser også til den traditionelle gentleman-aftale, der gælder mellem de fleste medier om gratis at udveksle annonceformater, når kunder annoncerer flere steder.

Det argument køber Ricki Vejsmose dog ikke.

- Hvis der er en aftale, så ville det jo være fair nok. Men vi har ikke nogen aftale om udveksling med Ofir. Og at Ofir mener at være i god tro ændrer ikke ved, at materialet er vores, siger han.

Jan Lundsgaard mener samtidig, at annoncerne tilhører kunderne og ikke portalerne, uanset hvem der har udformet dem.

Men her er advokat Peter Lind Nielsen fra Bender.dk, der specialiserer sig i jura i relation til internet, ikke enig.

- Det kan godt være, at de ikke har retten til selve indholdet i annoncerne, men man kan godt krænke ophavsretten til opsætningen af annoncen. Derudover er det en krænkelse af database-rettighederne at hente materiale uden tilladelse, siger advokaten.

Hvis kunden skal have fuld ret over annoncematerialet, skal Job-Support specifikt afgive den, og det afviser Ricki Vejsmose at have gjort.

- Så ville det være nogle helt andre priser, siger han.

Job-Support med kontorer i Hedehusene har 10 ansatte og omsætter årligt for otte til 10 millioner kroner.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen