KPMG om it-mands skattetricks: "Det er ikke vores råd"

Revisionsgiganten KPMG, der har rådgivet it-dansker i Dubai om skatteforhold, vil ikke forholde sig til de råd, som it-manden giver om at "slippe for skat".

Artikel top billede

De råd til at slippe for at betale skat i Danmark, som it-manden Magnus Kjøller kommer med fra sit nye hjem i Dubai, er ikke nogle, som revisionsselskabet KPMG vil blåstemple.

Magnus Kjøller står blandt andet bag den tidligere omdiskuterede tjeneste pointshop.dk.

"Vi synes, at det er meget forkert, at KPMG her indgår i en sammenhæng, hvor vi er associeret med det at "slippe for skat", som også kan give indtryk af at "snyde i skat"," udtaler presse- og kommunikationschef Michael Basland fra KPMG om det blogindlæg, hvor Magnus Kjøller selv skriver, at han har fået rådgivning fra netop KPMG.

"Det fremgår tydeligt af siden, at KPMG ikke er ansvarlig for indholdet, og det kan derfor også virke forkert, hvis vi skulle forsøge at "censurere" en blog som denne," understreger Michael Basland.

"Vi forholder os dermed ikke til, om det er korrekte oplysninger, hvad der er fakta og holdning, eller om det er gode råd," udtaler Michael Basland.

Normalt forretningsområde

Afslutningsvis oplyser han, adspurgt herom, at KPMG's omsætning på forretningsområdet "Tax" i 2012 var på 301 millioner kroner.

KPMG's samlede omsætning på skatterådgivning var i 2012 på 349 millioner kroner, da der er omsætning fra anden skatterådgivning, for eksempel i forbindelse med køb og salg af virksomheder, som indgår i øvrige forretningssegmenter, lyder det videre.

En del af denne omsætning vedrører person- og erhvervsbeskatning, men andelen oplyses ikke af konkurrencehensyn.

"Vi rådgiver blandt andet om planlægning og håndtering af ind- og udstationering, valg af personalegoder og optimale lønpakker, skatteberegninger, selvangivelser, optionsprogrammer og ansættelsesskat," udtaler han.

KPMG's kunder tæller både store internationale virksomheder, selvstændige erhvervsdrivende, privatpersoner, hovedaktionærer og udstationerede medarbejdere.

Efter at Computerworld publicerede artiklerne, har Magnus Kjøller valgt at fjerne KPMG's navn fra blogindlægget.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura