Ny EU-plan: Roaming-afgifter skal helt væk

Nyt lovforslag fra EU skal få europæiske teleselskaber til at fjerne de forhadte roaming-afgifter. Se her, hvordan det skal foregå.

Artikel top billede

(Foto: /)

Det skal være slut med at skulle betale høje roaming-afgifter, når man i udlandet kobler sig på lokale mobilselskabers netværk.

Sådan lyder planen fra EU, der gennem flere år gradvist har tvunget de europæiske teleselskaber til at sænke de ellers tårnhøje afgifter, som adskillige gange har ført til ekstreme telefonregninger.

Det kan du se et eksempel på her.

Lovforslag klart

EU-kommissæren på området, Neelie Kroes, har tidligere varslet planerne, der nu har udmøntet sig i et lovforslag, hvor EU skitserer sine planer for fjernelsen af de forhadte roamingafgifter.

De europæiske teleselskaber tjener typisk tykt på roamingafgifterne, hvilket du kan læse mere om her.

Teleselskaberne er derfor generelt ikke særligt interesserede i at sænke afgifterne.

Det har fået EU til at skitsere en plan, der indeholder både pisk og gulerod, hvilket tilsammen skal anspore teleselskaberne til at fjerne afgifterne inden for det næste års tid.

Gulerod og pisk

EU's gulerod, der skal anspore de europæiske mobilselskaberne til frivilligt at fjerne deres roaming-afgifter, består af en lempelse af reglerne for de selskaber, der vil tilbyde et såkaldt "Roam Like At Home'-produkt til kunderne.

Som navnet antyder, skal "Roam Like At Home' gøre, at der ingen forskel er i opkaldspriserne fra et opkald foretaget i udlandet i forhold til opkaldsprisen for opkald foretaget hjemme.

Tilbyder et mobilselskab denne løsning til kunderne, vil EU til gengæld fjerne det ellers gældende krav om, at mobilselskaberne skal tilbyde samtlige kunder muligheden for at vælge en anden operatør, når de er på rejse i andre EU-lande.

Til gengæld skal mobiloperatører, der ikke tilbyder en "Roam Like At Home"-løsning, tvinges til at oplyse deres kunder om, at de kan vælge andre mobiloperatører, når de er på rejse i andre EU-lande.

"Når du rejser, kan du ganske enkelt vælge en anden leverandør, der tilbyder bedre priser," lyder det fra Neelie Kroes.

Vil fjerne 28 nationale telemyndigheder

Kunderne skal kunne slippe væk

Den foreslåede, nye EU-lov indeholder desuden regler om, at mobilselskaberne skal tvinges til at indføre en regel om, at mobilkunderne uden varsel og uden bod skal kunne opsige abonnementet inden for et år, hvis vilkårene forringes.

Den nye lov skal også gøre det nemmere for operatørerne at indføre nye services på tværs af landegrænserne.

I dag kræver det, at selskaber indhenter tilladelser fra hvert enkelt land, der er involveret, men sådan skal det ikke være i fremtiden.

Her skal det alene være nødvendigt at få tilladelse fra ét land, hedder det. Dette land vil så blive såkaldt "reference regulator."

EU-kommissionen har tidligere arbejdet på en plan om at indføre en central tele-myndighed, der skulle erstatte de 28 nationale tele-myndigheder, der i dag findes på tværs af de europæiske lande.

Læs også:

Danske telefirmaer kan tjene kassen på nye roaming-regler

EU-plan: Europa skal være ét telemarked - grænser skal fjernes

Analytiker: Teleselskaberne tjener tykt på roaming

Dansk teleselskab giver dig flatrate roaming i hele verden

Læses lige nu

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS