Dine lagrede filer bliver åbnet automatisk på Dropbox

Dropbox åbner alle dine .doc-filer, som du lagrer på tjenesten, viser undersøgelse. Ja, vi gør da, lyder det fra Dropbox. Se Dropbox' forklaring her.

Artikel top billede

Den cloudbaserede lagringstjeneste Dropbox smugkigger på visse filer, der bliver oploadet på brugernes private Dropbox-konti.

Sådan lyder det fra WNC InfoSec, der i en blogpost beretter om en test, som selskabet har gennemført.

I testen viste det sig, at adskillige af de oploadede filer blev åbnet, efter at de var blevet oploadet på Dropbox.

Testen blev udført ved hjælp af HoneyDocs-tjenesten, der logger, hvornår og hvor et dokument bliver åbnet.

Under eksperimentet blev der oploadet en .zip-folder med embeddede .doc-filer.

Filerne var forbundet med HoneyDocs-tjenesten, som havde lagt et såkaldt 'sting' på dem, der sender en notifikation va sms eller mail, hver gang filen bliver åbnet, ligesom det noteres på et kort, hvor filen er blevet åbnet.

Ifølge WNC InfoSec kom det første 'buzz' - som HoneyDocs kalder responsen - blot 10 minutter efter, at den pågældende fil var blevet oploadet.

'Buzz'en' kom fra en IP-adresse, der tilhører Amazon EC2 i Seattle, USA. Dropbox anvender Amazon's cloud-infrastruktur.

Ifølge WNC Infosec blev kun .doc-filer åbnet. I alle tilfælde blev de åbnet med programmet LibreOffice, viste sladrehanken.

Dropbox: Her er forklaringen
Ifølge Dropbox er der imidlertid intet usædvanligt i, at de pågældende filer er blevet åbnet.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau skyldes det ifølge Dropbox nemlig, at en funktion på Dropbox gør det muligt for brugerne at se et preview af alle .doc-filer.

For at kunne gøre det skal Dropbox først skabe et preview-billede af de pågældende dokumenter, og det kræver, at dokumenterne åbnes.

Ifølge Dropbox kan brugerne også åbne Word-, PowerPoint- , PDF- og tekst-filer direkte fra deres browser, så de ikke behøver at have installeret samtlige programmer på deres egne computere for at se filerne.

Ifølge Dropbox har kun en meget lille gruppe medarbejdere adgang til bruger-data.

Selskabets support-folk har i nogle tilfælde adgang til fil-metadata, men aldrig indhold.

Også Microsoft overvåger løbende filerne på lagringstjenesten SkyDrive. Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job