Dine lagrede filer bliver åbnet automatisk på Dropbox

Dropbox åbner alle dine .doc-filer, som du lagrer på tjenesten, viser undersøgelse. Ja, vi gør da, lyder det fra Dropbox. Se Dropbox' forklaring her.

Artikel top billede

Den cloudbaserede lagringstjeneste Dropbox smugkigger på visse filer, der bliver oploadet på brugernes private Dropbox-konti.

Sådan lyder det fra WNC InfoSec, der i en blogpost beretter om en test, som selskabet har gennemført.

I testen viste det sig, at adskillige af de oploadede filer blev åbnet, efter at de var blevet oploadet på Dropbox.

Testen blev udført ved hjælp af HoneyDocs-tjenesten, der logger, hvornår og hvor et dokument bliver åbnet.

Under eksperimentet blev der oploadet en .zip-folder med embeddede .doc-filer.

Filerne var forbundet med HoneyDocs-tjenesten, som havde lagt et såkaldt 'sting' på dem, der sender en notifikation va sms eller mail, hver gang filen bliver åbnet, ligesom det noteres på et kort, hvor filen er blevet åbnet.

Ifølge WNC InfoSec kom det første 'buzz' - som HoneyDocs kalder responsen - blot 10 minutter efter, at den pågældende fil var blevet oploadet.

'Buzz'en' kom fra en IP-adresse, der tilhører Amazon EC2 i Seattle, USA. Dropbox anvender Amazon's cloud-infrastruktur.

Ifølge WNC Infosec blev kun .doc-filer åbnet. I alle tilfælde blev de åbnet med programmet LibreOffice, viste sladrehanken.

Dropbox: Her er forklaringen
Ifølge Dropbox er der imidlertid intet usædvanligt i, at de pågældende filer er blevet åbnet.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau skyldes det ifølge Dropbox nemlig, at en funktion på Dropbox gør det muligt for brugerne at se et preview af alle .doc-filer.

For at kunne gøre det skal Dropbox først skabe et preview-billede af de pågældende dokumenter, og det kræver, at dokumenterne åbnes.

Ifølge Dropbox kan brugerne også åbne Word-, PowerPoint- , PDF- og tekst-filer direkte fra deres browser, så de ikke behøver at have installeret samtlige programmer på deres egne computere for at se filerne.

Ifølge Dropbox har kun en meget lille gruppe medarbejdere adgang til bruger-data.

Selskabets support-folk har i nogle tilfælde adgang til fil-metadata, men aldrig indhold.

Også Microsoft overvåger løbende filerne på lagringstjenesten SkyDrive. Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Semler IT

    Power Platform Specialist til Semler IT

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura