Dine lagrede filer bliver åbnet automatisk på Dropbox

Dropbox åbner alle dine .doc-filer, som du lagrer på tjenesten, viser undersøgelse. Ja, vi gør da, lyder det fra Dropbox. Se Dropbox' forklaring her.

Artikel top billede

Den cloudbaserede lagringstjeneste Dropbox smugkigger på visse filer, der bliver oploadet på brugernes private Dropbox-konti.

Sådan lyder det fra WNC InfoSec, der i en blogpost beretter om en test, som selskabet har gennemført.

I testen viste det sig, at adskillige af de oploadede filer blev åbnet, efter at de var blevet oploadet på Dropbox.

Testen blev udført ved hjælp af HoneyDocs-tjenesten, der logger, hvornår og hvor et dokument bliver åbnet.

Under eksperimentet blev der oploadet en .zip-folder med embeddede .doc-filer.

Filerne var forbundet med HoneyDocs-tjenesten, som havde lagt et såkaldt 'sting' på dem, der sender en notifikation va sms eller mail, hver gang filen bliver åbnet, ligesom det noteres på et kort, hvor filen er blevet åbnet.

Ifølge WNC InfoSec kom det første 'buzz' - som HoneyDocs kalder responsen - blot 10 minutter efter, at den pågældende fil var blevet oploadet.

'Buzz'en' kom fra en IP-adresse, der tilhører Amazon EC2 i Seattle, USA. Dropbox anvender Amazon's cloud-infrastruktur.

Ifølge WNC Infosec blev kun .doc-filer åbnet. I alle tilfælde blev de åbnet med programmet LibreOffice, viste sladrehanken.

Dropbox: Her er forklaringen
Ifølge Dropbox er der imidlertid intet usædvanligt i, at de pågældende filer er blevet åbnet.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau skyldes det ifølge Dropbox nemlig, at en funktion på Dropbox gør det muligt for brugerne at se et preview af alle .doc-filer.

For at kunne gøre det skal Dropbox først skabe et preview-billede af de pågældende dokumenter, og det kræver, at dokumenterne åbnes.

Ifølge Dropbox kan brugerne også åbne Word-, PowerPoint- , PDF- og tekst-filer direkte fra deres browser, så de ikke behøver at have installeret samtlige programmer på deres egne computere for at se filerne.

Ifølge Dropbox har kun en meget lille gruppe medarbejdere adgang til bruger-data.

Selskabets support-folk har i nogle tilfælde adgang til fil-metadata, men aldrig indhold.

Også Microsoft overvåger løbende filerne på lagringstjenesten SkyDrive. Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect