Hov, hvor blev vores Notes-kunder af?

Notes-platformen fra IBM bliver fravalgt af stadig flere virksomheder, der hopper over på Google ellers Microsofts services. Senest har en global spiller erstattet Notes med Google Apps.

Artikel top billede

IBM's Notes-platform er truet.

Senest har hvidevareproducenten Whirlpool i denne måned valgt at droppe Notes og i stedet kastet sine 68.000 medarbejdere over på Google Apps 66 steder omkring på kloden, skriver Business Insider. 

Kunderne har i de seneste år fravalgt IBM's kommunikationsplatform i stor stil, hvor eksempelvis revisionskoncernen Ernest & Youngs 150.000 slutbrugere i 2011 forlod Notes til fordel for Microsoft Exchange, mens General Motors 100.000 medarbejdere sidste år kørte over til Googles online-univers. 

Computerworld har spurgt IBM Danmark, om Big Blue kan fremvise eksempler på, at nogen selskaber i samme kaliber er gået den anden vej og har droppet Microsoft eller Google til fordel for Notes.

"Der er ikke umiddelbart eksempler på det modsatte," lyder svaret fra IBM Danmarks presseafdeling.

Danmark stadig et Microsoft-land

Google har i de seneste år har kapret gevaldige kundeandele på den internationale scene, og Computerworlds engelske søstersite kan senest berette om, at Google benyttes på hvert tredje universitet i Storbritannien.

Alligevel tøver danske virksomheder med at kaste sig over søgegigantens online-applikationer med mail, kalender og kontorpakker.

Det viser en spørgeskema-undersøgelse, som Computerworld foretog i sommer med godt 1.500 læsere.

Her svarede 59 procent, at de kører med en traditionel Microsoft Office-pakke på computeren, mens yderligere otte procent svarede, at de anvender Microsofts Office 365.

I den sammenhæng kan det blandt andet nævnes, at den danske storproducent af blandt andet ingredienser til fødevare- og medicinalindustrien Chr. Hansen med 2.450 ansatte har valgt at droppe Notes og i stedet kaste sig over Office 365. 

Google Docs, som er kontorpakken i Google Apps, anvendes ifølge Computerworld-afstemningen af blot fire procent.

Det tal indikerer, at Google Apps-andelen inklusive Gmail ikke er svimlende høj i Danmark. 

Læs også: 
Derfor løber Microsoft med IBM's Notes-kunder

Helt tilfreds med at Notes kun er nummer to

Galleri: Her er IBM's mange mistede milliard-muligheder

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

Nordjylland

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,