Hov, hvor blev vores Notes-kunder af?

Notes-platformen fra IBM bliver fravalgt af stadig flere virksomheder, der hopper over på Google ellers Microsofts services. Senest har en global spiller erstattet Notes med Google Apps.

Artikel top billede

IBM's Notes-platform er truet.

Senest har hvidevareproducenten Whirlpool i denne måned valgt at droppe Notes og i stedet kastet sine 68.000 medarbejdere over på Google Apps 66 steder omkring på kloden, skriver Business Insider. 

Kunderne har i de seneste år fravalgt IBM's kommunikationsplatform i stor stil, hvor eksempelvis revisionskoncernen Ernest & Youngs 150.000 slutbrugere i 2011 forlod Notes til fordel for Microsoft Exchange, mens General Motors 100.000 medarbejdere sidste år kørte over til Googles online-univers. 

Computerworld har spurgt IBM Danmark, om Big Blue kan fremvise eksempler på, at nogen selskaber i samme kaliber er gået den anden vej og har droppet Microsoft eller Google til fordel for Notes.

"Der er ikke umiddelbart eksempler på det modsatte," lyder svaret fra IBM Danmarks presseafdeling.

Danmark stadig et Microsoft-land

Google har i de seneste år har kapret gevaldige kundeandele på den internationale scene, og Computerworlds engelske søstersite kan senest berette om, at Google benyttes på hvert tredje universitet i Storbritannien.

Alligevel tøver danske virksomheder med at kaste sig over søgegigantens online-applikationer med mail, kalender og kontorpakker.

Det viser en spørgeskema-undersøgelse, som Computerworld foretog i sommer med godt 1.500 læsere.

Her svarede 59 procent, at de kører med en traditionel Microsoft Office-pakke på computeren, mens yderligere otte procent svarede, at de anvender Microsofts Office 365.

I den sammenhæng kan det blandt andet nævnes, at den danske storproducent af blandt andet ingredienser til fødevare- og medicinalindustrien Chr. Hansen med 2.450 ansatte har valgt at droppe Notes og i stedet kaste sig over Office 365. 

Google Docs, som er kontorpakken i Google Apps, anvendes ifølge Computerworld-afstemningen af blot fire procent.

Det tal indikerer, at Google Apps-andelen inklusive Gmail ikke er svimlende høj i Danmark. 

Læs også: 
Derfor løber Microsoft med IBM's Notes-kunder

Helt tilfreds med at Notes kun er nummer to

Galleri: Her er IBM's mange mistede milliard-muligheder

Læses lige nu

    Annonce

    Spillehallen.dk ApS

    Systemadministrator til Spillehallen.dk

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Københavns Universitet

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra HP

    Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

    AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S