Kunder: Kære firma, du forstår mig ikke

Online-virksomheder samler flere og flere data om dig for at bygger profiler, der kan sende målrettede reklamer eller andre tilbud. Det er dog langt fra alle, der gør det godt nok. Her er det bedste og de værste.

Artikel top billede

(Foto: http://www.flickr.com/photos/rosengrant/)

Får du stadig reklamer for bleer, selv om børnene er flyttet hjemmefra for flere år siden?

Dukker der dating-tilbud op, selv om du netop har haft sølvbryllup og er lykkelig i ægteskabet?

Det er langt fra altid, at virksomhederne rammer plet med deres reklamer eller tilbud.

Faktisk mener 38 procent af brugerne, at de er trætte af at være skydeskive for irrelevant digitalt bras.

Det viser en undersøgelse, som big data-firmaet Sas Institute har foretaget blandt 1.300 personer.

59 procent af brugerne mener dog, at virksomhederne bliver bedre og bedre til at ramme plet.

De bedste og de værste

De firmaer, der bliver betragtet som de bedste er - nok ikke så overraskende - online-butikker som Amazon. Begrundelsen er, at kunden bliver præsenteret for gode alternativer og relaterede tilbud.

På andenpladsen kommer underholdningsindustrien, eksempelvis i form af streaming-tjenester som Netflix, der forstår at foreslå den næste film, du skal se.

Lidt overraskende kommer supermarkeder ind på en tredjeplads.

Undersøgelsen er foretaget i USA, hvor der er mange bonus- og loyalitetsprogrammer i denne type virksomheder, der så bruges til at skabe brugerprofiler. I Danmark er det knap så udbredt, men Coop har et lignende bonusprogram.

Og det er et område, der arbejdes meget med i Coop.

Dem, der får flest hug af brugerne, er flyselskaber og hoteller.

"Det er typisk tjenester, som kunderne kun besøger sjældent. Derfor er der ikke så gode muligheder for at indsamle data, der kan skabe gode kundeprofiler," fortæller Pamela Prentice, der er analysechef i Sas Institute, om resultatet.

Bankerne ligger ligeledes i den tunge ende af feltet.

Læs også:

Big data-løsning i dansk kommune får borgerne i arbejde

Mød en af magtens mænd indenfor big data-teknologi

Sygehus-it gennempløjer dine data - her er resultatet

Bare vent: Så vild bliver overvågningen af dig

Her udkæmpes slagsmålet om fremtidens big data-løsninger

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S