Vupti: 400.000 digitale postkasser auto-oprettet i nat

I nat manglede godt 400.000 danske virksomheder at aktivere deres lovpligtige digitale postkasse. Her kan du læse, hvad konsekvenserne bliver, hvis du ikke logger ind på digital post.

Artikel top billede

Foto: Dan Jensen. (Foto: Dan Jensen)

Det har været noget af en slutspurt at komme på plads med virksomhedernes obligatoriske digitale post-kasser, når firmaer fremover skal modtage skrivelser fra det offentlige.

Fra det rene kaos for blot få uger siden, til at missionen nu ser ud til at være lykkedes.

For efter deadlinens udløb i aftes ved midnatstid oplyser Erhvervsstyrelsen til Computerworld, at der i alt er blevet bestilt i alt 450.911 medarbejdersignaturer hos Nets, mens 217.474 virksomheder er nået hele vejen igennem og har oprettet en digital postkasse.

De resterende postkasser er blevet automatisk oprettet hos Erhvervsstyrelsen.

400.000 jomfruelige postkasser

"Alle CVR-numre, som ikke allerede selv har oprettet en postkasse, får automatisk oprettet en postkasse natten mellem 31. oktober og 1. november. Herefter vil alle med et CVR-nummer have en obligatorisk digital postkasse," forklarer vicedirektør i Erhvervsstyrelsen Henning Steensig.

Da der findes omkring 650.000 CVR-numre i Danmark, hvor omkring 450.000 anses for at være aktive virksomheder, har Erhvervsstyrelsen således i nat tændt for godt 400.0000 postkasser.

Disse postkasser venter endnu på, at ejermændene/firmaerne logger ind for første gang og tjekker, om der er kommet noget post fra en kommune, Skat eller en anden offentlig myndighed.

Lovpligtig - hvad betyder det?

Erhvervs- og Digitaliseringsstyrelsen har været hovedkræfterne bag at drive digital post-projektet i mål, og her er der flere gange blevet slået på, at det er lovpligtigt at have en digital postkasse.

Men nu er det ikke sådan, at du driver ulovlig virksomhed, hvis du ikke har en digital post. Derfor vil der heller ikke komme sanktioner som bøder eller andet i kølvandet på manglende brug af digital post.

Du går 'bare' glip af informationer fra det offentlige, som kan være kritiske for din virksomhed, hvis du eksempelvis glemmer rykkere til årsregnskaber og bilsyn.

"Her er det helt samme problemstilling, som hvis man undlader at tømme sin "analoge" postkasse. Det må man selv tage ansvaret for som CVR-ansvarlig," lyder det fra Henning Steensig i Erhvervsstyrelsen.

Til næste år skal det offentlige igennem nogenlunde samme mølle med digital post, når fire millioner borgere over 15 år skal have en digital postkasse, hvor de dog kan bruge deres nuværende NemID-nøgle til at logge ind med.

Det kan du læse mere om her.

Læs også:
Små virksomheder gruer for digital post

Digital post-pres: Send de vigtigste breve på papir

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse