Vupti: 400.000 digitale postkasser auto-oprettet i nat

I nat manglede godt 400.000 danske virksomheder at aktivere deres lovpligtige digitale postkasse. Her kan du læse, hvad konsekvenserne bliver, hvis du ikke logger ind på digital post.

Artikel top billede

Foto: Dan Jensen. (Foto: Dan Jensen)

Det har været noget af en slutspurt at komme på plads med virksomhedernes obligatoriske digitale post-kasser, når firmaer fremover skal modtage skrivelser fra det offentlige.

Fra det rene kaos for blot få uger siden, til at missionen nu ser ud til at være lykkedes.

For efter deadlinens udløb i aftes ved midnatstid oplyser Erhvervsstyrelsen til Computerworld, at der i alt er blevet bestilt i alt 450.911 medarbejdersignaturer hos Nets, mens 217.474 virksomheder er nået hele vejen igennem og har oprettet en digital postkasse.

De resterende postkasser er blevet automatisk oprettet hos Erhvervsstyrelsen.

400.000 jomfruelige postkasser

"Alle CVR-numre, som ikke allerede selv har oprettet en postkasse, får automatisk oprettet en postkasse natten mellem 31. oktober og 1. november. Herefter vil alle med et CVR-nummer have en obligatorisk digital postkasse," forklarer vicedirektør i Erhvervsstyrelsen Henning Steensig.

Da der findes omkring 650.000 CVR-numre i Danmark, hvor omkring 450.000 anses for at være aktive virksomheder, har Erhvervsstyrelsen således i nat tændt for godt 400.0000 postkasser.

Disse postkasser venter endnu på, at ejermændene/firmaerne logger ind for første gang og tjekker, om der er kommet noget post fra en kommune, Skat eller en anden offentlig myndighed.

Lovpligtig - hvad betyder det?

Erhvervs- og Digitaliseringsstyrelsen har været hovedkræfterne bag at drive digital post-projektet i mål, og her er der flere gange blevet slået på, at det er lovpligtigt at have en digital postkasse.

Men nu er det ikke sådan, at du driver ulovlig virksomhed, hvis du ikke har en digital post. Derfor vil der heller ikke komme sanktioner som bøder eller andet i kølvandet på manglende brug af digital post.

Du går 'bare' glip af informationer fra det offentlige, som kan være kritiske for din virksomhed, hvis du eksempelvis glemmer rykkere til årsregnskaber og bilsyn.

"Her er det helt samme problemstilling, som hvis man undlader at tømme sin "analoge" postkasse. Det må man selv tage ansvaret for som CVR-ansvarlig," lyder det fra Henning Steensig i Erhvervsstyrelsen.

Til næste år skal det offentlige igennem nogenlunde samme mølle med digital post, når fire millioner borgere over 15 år skal have en digital postkasse, hvor de dog kan bruge deres nuværende NemID-nøgle til at logge ind med.

Det kan du læse mere om her.

Læs også:
Små virksomheder gruer for digital post

Digital post-pres: Send de vigtigste breve på papir

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S