Vupti: Twitter er pludselig mange milliarder kroner værd

Social tjeneste har aldrig tjent en krone. Alligevel er selskabet pludselig blevet mange milliarder kroner værd.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Værdien af den sociale tjeneste Twitter skød til vejrs som en raket under torsdagens børsnotering.

Twitter havde selv sat den indledende pris per aktie til 26 dollar, men på grund af meget stor efterspørgsel endte prisen på 45,52 dollar per aktier - 254 kroner - da fondsbørsen i New York lukkede torsdag.

Twitter-aktien åbnede til 45,10 dollar fredag.

I alt prisfastsætter den tårnhøje kurs Twitter til en samlet værdi på omkring 17,8 milliarder kroner.

Har aldrig tjent penge

Analytikere er ganske overraskede over den enorme efterspørgsel på aktien.

Det skyldes, at Twitter endnu aldrig har været i stand til at præsentere et overskud. Det kan du læse mere om her: Pengene vælter ud af Twitter.

Selskabet har heller ikke har været i stand til at fremvise en konkret plan for, hvordan det skal komme til at tjene penge i fremtiden.

Ligeledes havde analytikerne forventet, at Facebooks kaotiske børsnotering i 2012 ville havde fået investorerne til at være mere forsigtige med at kaste sig over noteringen af endnu et socialt medie.

Du kan læse mere om Facebooks kaotiske børsnotering her: Kæmpe it-koks i kulissen til Facebooks børsdebut.

Ifølge analytikerne har investorerne imidlertid alene haft kig på Twitters potentiale som en af de fire helt store sociale medier i Vesten sammen med Facebook, Google og LinkedIn.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Sådan høster det offentlige værdi af AI-agenter

    AI-agenter skaber allerede resultater i kommunal sammenhæng, men det kræver klare mål og viden om mulighederne for at få størst gevinst af indsatsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse