Vupti: Twitter er pludselig mange milliarder kroner værd

Social tjeneste har aldrig tjent en krone. Alligevel er selskabet pludselig blevet mange milliarder kroner værd.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Værdien af den sociale tjeneste Twitter skød til vejrs som en raket under torsdagens børsnotering.

Twitter havde selv sat den indledende pris per aktie til 26 dollar, men på grund af meget stor efterspørgsel endte prisen på 45,52 dollar per aktier - 254 kroner - da fondsbørsen i New York lukkede torsdag.

Twitter-aktien åbnede til 45,10 dollar fredag.

I alt prisfastsætter den tårnhøje kurs Twitter til en samlet værdi på omkring 17,8 milliarder kroner.

Har aldrig tjent penge

Analytikere er ganske overraskede over den enorme efterspørgsel på aktien.

Det skyldes, at Twitter endnu aldrig har været i stand til at præsentere et overskud. Det kan du læse mere om her: Pengene vælter ud af Twitter.

Selskabet har heller ikke har været i stand til at fremvise en konkret plan for, hvordan det skal komme til at tjene penge i fremtiden.

Ligeledes havde analytikerne forventet, at Facebooks kaotiske børsnotering i 2012 ville havde fået investorerne til at være mere forsigtige med at kaste sig over noteringen af endnu et socialt medie.

Du kan læse mere om Facebooks kaotiske børsnotering her: Kæmpe it-koks i kulissen til Facebooks børsdebut.

Ifølge analytikerne har investorerne imidlertid alene haft kig på Twitters potentiale som en af de fire helt store sociale medier i Vesten sammen med Facebook, Google og LinkedIn.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job