Vupti: Twitter er pludselig mange milliarder kroner værd

Social tjeneste har aldrig tjent en krone. Alligevel er selskabet pludselig blevet mange milliarder kroner værd.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Værdien af den sociale tjeneste Twitter skød til vejrs som en raket under torsdagens børsnotering.

Twitter havde selv sat den indledende pris per aktie til 26 dollar, men på grund af meget stor efterspørgsel endte prisen på 45,52 dollar per aktier - 254 kroner - da fondsbørsen i New York lukkede torsdag.

Twitter-aktien åbnede til 45,10 dollar fredag.

I alt prisfastsætter den tårnhøje kurs Twitter til en samlet værdi på omkring 17,8 milliarder kroner.

Har aldrig tjent penge

Analytikere er ganske overraskede over den enorme efterspørgsel på aktien.

Det skyldes, at Twitter endnu aldrig har været i stand til at præsentere et overskud. Det kan du læse mere om her: Pengene vælter ud af Twitter.

Selskabet har heller ikke har været i stand til at fremvise en konkret plan for, hvordan det skal komme til at tjene penge i fremtiden.

Ligeledes havde analytikerne forventet, at Facebooks kaotiske børsnotering i 2012 ville havde fået investorerne til at være mere forsigtige med at kaste sig over noteringen af endnu et socialt medie.

Du kan læse mere om Facebooks kaotiske børsnotering her: Kæmpe it-koks i kulissen til Facebooks børsdebut.

Ifølge analytikerne har investorerne imidlertid alene haft kig på Twitters potentiale som en af de fire helt store sociale medier i Vesten sammen med Facebook, Google og LinkedIn.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension