Vupti: Twitter er pludselig mange milliarder kroner værd

Social tjeneste har aldrig tjent en krone. Alligevel er selskabet pludselig blevet mange milliarder kroner værd.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Værdien af den sociale tjeneste Twitter skød til vejrs som en raket under torsdagens børsnotering.

Twitter havde selv sat den indledende pris per aktie til 26 dollar, men på grund af meget stor efterspørgsel endte prisen på 45,52 dollar per aktier - 254 kroner - da fondsbørsen i New York lukkede torsdag.

Twitter-aktien åbnede til 45,10 dollar fredag.

I alt prisfastsætter den tårnhøje kurs Twitter til en samlet værdi på omkring 17,8 milliarder kroner.

Har aldrig tjent penge

Analytikere er ganske overraskede over den enorme efterspørgsel på aktien.

Det skyldes, at Twitter endnu aldrig har været i stand til at præsentere et overskud. Det kan du læse mere om her: Pengene vælter ud af Twitter.

Selskabet har heller ikke har været i stand til at fremvise en konkret plan for, hvordan det skal komme til at tjene penge i fremtiden.

Ligeledes havde analytikerne forventet, at Facebooks kaotiske børsnotering i 2012 ville havde fået investorerne til at være mere forsigtige med at kaste sig over noteringen af endnu et socialt medie.

Du kan læse mere om Facebooks kaotiske børsnotering her: Kæmpe it-koks i kulissen til Facebooks børsdebut.

Ifølge analytikerne har investorerne imidlertid alene haft kig på Twitters potentiale som en af de fire helt store sociale medier i Vesten sammen med Facebook, Google og LinkedIn.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S