Analyse af Adobe-hack: Politiets passwords stinker

Politiets medarbejdere bruger arbejds-passwords til hjemmebrug. Vi er opmærksom på problemet, siger Rigspolitiet.

Artikel top billede

Grafikfirmaet Adobe har mistet op mod 150 millioner brugerkonti med tilhørende password. 

360.000 af dem kommer fra danske brugere

De lækkede data er blevet offentliggjort på nettet, og en analyse af de danske brugere viser skræmmende dårlig password-sikkerhed hos det danske politi.

81 politi-mail-adresser

Adobes ringe kryptering af brugerdata har betydet, at det er muligt at finde frem til informationerne i klar tekst.

Og blandt dem kommer 81 e-mail-adresser med politi.dk som domænenavn.

Analysen viser, at en stor del har benyttet administrator-password eller deres kode til politiets systemer. Det viser deres husketip.

Med andre ord blandes passwords fra arbejdspladsen sammen med de passwords, som politifolkene anvender på hjemmecomputeren.

"Det er MEGET skræmmende at se 'arbejdskode', 'Administrator password' og 'admin pass' som password-hints hos politiet. Hvorfor dog skrive sin arbejdskode på en hjemmeside, man skal bruge én gang for at hente et stykke software?," skriver Version2 med en reference til analysedokumentet.

Rigspolitiet vil ikke komme ind på de nærmere detaljer omkring politifolkenes brug af interne administrator-passwords til hjemmebrug, men siger, at man er opmærksom på problemet.

»Vi har sendt en mail til de adresser, der stadig er gyldige, og bedt brugeren om at skifte password,« siger Carsten Andersen, der er kommunikationsrådgiver i Rigspolitiet, til Version2.

Stort problem

Sikkerhedsfirmaet CSIS har i øvrigt foretaget en optælling af lækkede brugerkonti på baggrund af skandinaviske domæner.

Antallet af lækkede brugerkonti fordeler sig således:

.dk: 387.283 (Danmark)
.no: 216.958 (Norge)
.se: 387.691 (Sverige)
.fi: 211.370 (Finland)

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job