Ny orm angriber Linux-pc'er for fuld hammer

En nyopdaget orm spreder sig ved at udnytte en sårbarhed i PHP.

Artikel top billede

Sikkerhedsfirmaet Symantec har opdaget en ny orm, der er designet til at angribe x86-computere, der kører Linux og PHP.

Ifølge selskabet kan varianter af ormen også udgøre en trussel mod routere og settop-bokse.

Malwaren spreder sig via en sårbarhed i php-cgi, som er en kompenent, der gør det muligt for PHP at køre i en CGI-konfiguration.

Ormen bliver kaldt for Linux.Darlloz, skriver Symantec i en advarsel, som du kan læse her.

Symantec skriver, at ormen kan bane sig vej til den angrebne computer via ID og passwords.

"Er målet ubeskyttet, vil det downloade ormen fra en fjendtlig server og derefter begynde at søge efter det næste mål," hedder det.

Indtil videre ser det ud til, at den eneste variant, der spreder sig, angriber X86-systemer. Det skyldes ifølge Symantec, at den fjendtlige kode på hacker-serveren er skrevet i ELF (Executable and Linkable Format) til Intels arkitektur.

Symantec mener dog, at den fjendtlige server også indeholder varianter af ormen, der er bygget til andre arkitekturer som ARM, PPC, MIPS og MIPSEL, der blandt andet anvendes i routere, kameraer, settop-bokse og lignende.

"Mange brugere er ikke opmærksomme på, at de anvender sårbare devices derhjemme eller på kontoret. Desuden findes der mange sårbare, små produkter, der aldrig har modtaget en opdatering på grund af hardware-begrænsninger eller forældet teknologi," skriver Symantec.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S