Trådløse IP-telefoner skal passe på læger

Læger og sygeplejersker kan bruge trådløse IP-telefoner som overfaldsalarmer. Det hævder den franske teleudstyrsproducent Alcatel, som har udviklet udstyr til trådløse lokalnetværk, som kan bestemme IP-telefonens position med en halv meters nøjagtighed.

Den franske teleudstyrsproducent Alcatel har udviklet en serie opkoblingspunkter til trådløse netværk, som giver læger og sygeplejersker mulighed for at bruge trådløse IP-telefoner som overfaldsalarmer.

Alcatel har tidligere afholdt sig fra at producere udstyr til trådløse netværk, WLAN, men med gryende muligheder for trådløs IP-telefoni er det franske selskab hoppet med på vognen.

Omniaccess er selskabets første produktserie til trådløse netværk, og udstyret er specielt udviklet til IP-telefoni.

Indbygget i systemet er blandt andet mulighed for stedbestemme med en nøjagtighed på op til en halv meter. Det kan bruges til at lokalisere telefonen eller det trådløse udstyr, og dermed også den person, der har telefonen med sig.

På sygehuse kan systemet udnyttes til at lokalisere, hvor læger eller sygeplejersker befinder, hvis der er akut brug for dem. Systemet er dog også udviklet til at give læger og sygeplejersker større tryghed, da de trådløse telefoner samtidig kan bruges som overfaldsalarmer.

Netværksudstyret bliver introduceret for de danske forhandlere ved udgangen af marts sammen med to trådløse IP-telefoner. Det kræver en dog softwareopdatering af Alcatels serversoftware til IP-telefoni, før det er muligt at anvende udstyret til trådløs IP-telefoni.

Til gengæld lover Alcatel, at udstyret allerede nu kan håndtere smertefri overgang mellem forskellige netværkssegmenter. Samtalen bliver derfor ikke afbrudt, når brugeren og den trådløse IP-telefon bevæger sig rundt i en bygning og skifter mellem forskellige segmenter af lokalnetværket.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS