Planen er klar: Sådan vil BlackBerry gøre comeback

Efter kun to måneder som administrerende direktør i BlackBerry er John Chen klar med strategien, der skal bringe selskabet ud af dødsspiralen.

Artikel top billede

I en klumme hos CNBC fremlægger den administrerende direktør i BlackBerry, John Chen, nu sine planer for den canadiske smartphoneproducent, der i de senere år har haft mere end svært ved at fastholde tidligere tiders storhed på markedet.

John Chen skriver, at det har været let for konkurrenterne at hjælpe de negative historier om BlackBerry godt på vej.

"Men jeg er ikke fokuseret på, hvad BlackBerry plejede at være - jeg er fokuseret på, hvad BlackBerry vil være i dag og i fremtiden."

BlackBerry havde i 2013 en omsætning på lige godt 60 milliarder kroner og endte ud med et underskud på knap 3,5 milliarder kroner. 

Selskabets markedsandele har været sendt helt til tælling, og i den seneste kvartalsopgørelse fra IDC var den helt nede på 1,7 procent.   

Havde brug for at få ro på

John Chen tiltrådte som administrerende direktør i BlackBerry, da Thorsten Heins blev fyret i november. Samtidig meddelte BlackBerry, at de ellers annoncerede salgsplaner nu var aflyst.

Den nye direktør mener, at BlackBerry nu er tilbage i en økonomisk stærk position, hvor der er styr på teknologierne, og selskabet er klar til fremtiden.

"På mindre end to måneder har mit team og jeg udviklet en ny strategi for at stabilisere virksomheden, vende tilbage til vores kernekompetence, der er virksomhederne og sikkerheden, og maksimere effektiviteten," skriver John Chef hos CNBC.

"Det var vigtigt at foretage hurtige og omfattende ændringer for at sikre, at vores kunders investeringer i BlackBerrys infrastruktur og løsninger er sikrede," skriver han.

Men hvad er det så, han vil, John Chen, der er tidligere administrerende direktør i Sybase?

Her er BlackBerry-planen

John Chen vil fremover øge fokus på software og services.

"Med en global base af virksomhedskunder på flere end 80.000 har vi tre gange så mange kunder, end hvis man sammenligner med det sammenlagte antal kunder hos Good, AirWatch og MobileIron. Det gør BlackBerry til lederen inden for mobile device management."

Samtidig fremhæver han i klummen hos CNBC også, at BlackBerry har god succes med besked-tjenesten BBM, der også anvendes af brugere af iOS og Android, der har behov for at kunne sende beskeder på en mere sikker måde.

Endelig har BlackBerry indgået et partnerskab med Foxconn, der skal fremstille selskabets nye smartphones, så de kan komme hurtigere ud på markedet. 

"Med en partner, der er dedikeret til vores hardware, kan BlackBerry fokusere på det, vi gør bedst - ikonisk design, sikkerhed i verdensklasse, softwareudvikling og enterprise-mobility management," skriver John Chen.

Nemmere sagt end gjort

Mens der er meget god fornuft i at vende tilbage til det klassiske kundesegment, virksomhederne, bliver BlackBerrys helt store udfordring, at stadig flere virksomheder har skiftet til iPhone og Android- og Windows Phone-smartphones.

Samtidig er selve softwaredelen, mobile device management, i dag præget af langt højere konkurrence, end det var tilfældet, da BlackBerry var på sit højeste.

Novo Nordisk er en de store danske virksomheder, der fortsat anvender BlackBerry. Der er i dag omkring 4.000 BlackBerry-telefoner i Novo Nordisk og cirka dobbelt så mange iPhones.

"Der er en hardcore gruppe af folk, der bruger BlackBerry og ikke ønsker at skifte til iPhone, og så hopper mange af de nye på en iPhone. Markedsandelen for BlackBerry vil være faldende, men der er også mange, der siger, at de er glade for den," har CIO Lars Fruergaard Jørgensen fortalt til Computerworld.

"Jeg er selv en glad BlackBerry-bruger. Jeg har en ny Q10-telefon med keyboard, og de seneste otte år har jeg haft en BlackBerry. Det er et super arbejdsredskab for mig. Jeg har ikke behov for en hel masse forskellige apps - jeg har brug for en arbejdsmaskine, der kan tåle nogle tæsk," har Lars Fruergaard Jørgensen udtalt.

Læs også:

BlackBerry fyrer topchefen og afblæser salgsplaner

Derfor satser Novo Nordisk fortsat på 4.000 BlackBerry-smartphones

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect