Små danske selskaber klar til outsourcing

Den næste bølge inden for outsourcing af it gælder de små virksomheder, og it-giganterne er ved at køre kanonerne i stilling. IBM sikrer sig med sin første, danske certificeringsaftale, at de små kunder kan gå til hosting-selskabet DIR uden at frygte at forsvinde i mængden af store kunder.

Små og mellemstore virksomheder, som ofte længe har forsømt at investere i software, er parate til at satse outsourcing.

Det fastslår analysebureauet IDC, tendensen ses også hos hosting-selskabet DIR, der netop - som det første danske selskab - er blevet godkendt som certificeret hosting-partner af IBM.

- Vi kan se, at kunderne er klar til at tage springet, men infrastruktur-partnerne tøver ofte, fordi de er tilbageholdende med at anbefale outsourcing via andre hostingpartnere. Det kan jo være farligt at trille kunden hen til nogle, der lige så godt kunne overtage resten af kundeforholdet også, siger DIR's direktør, Vibeke D. Hansen.

Hun fremhæver derfor, at DIR koncentrerer sig helt og holdent om drift og overlader applikationer, salg og andre øvelser til partnerne. Dermed opstår der ikke et konkurrenceforhold.

Samtidig giver aftalen med DIR IBM mulighed for at foreslå et alternativ til de små kunder, der henvender sig om outsourcing, men som måske vil være bedre tjent med en mindre leverandør, forklarer Jesper Larsen fra IBM?s afdeling for Emerging Markets.

Som den tredje flue i smækket åbner aftalen for, at de små outsourcingkunder kan lune sig ved IBM?s blåstempling af ydelserne, samtidig med at frygten for at blive overset i mængden af store og betydningsfulde kunder manes i jorden.

Holder sig til at drifte

Certificeringen fra it-giganten er en stor fjer i hatten hos Århus-selskabet, som trods 2.000 erhvervskunder ikke giver det store udslag på kendskabs-radaren i branchen med sine 15 ansatte.

Andre selskaber har søgt den eftertragtede status, men Jesper Larsen fra IBM forklarer, at kun DIR bestod den tekniske prøve og var villig til at gennemgå den krævende proces for at opnå IBM?s blå stempel.

- Vi har haft konsulenter ude hos dem til at se både på det tekniske og helt banale ting, som er der lys i serverrummet, hvis strømmen går - samt ikke mindst på arbejdsprocesserne og sikkerheden. Jeg tror, at de var lidt trætte af os derude til sidst, griner Jesper Larsen.

IBM har også små kunder

At IBM interesserer sig så meget for ve og vel i outsourcing-regi hos helt små virksomheder, bør ikke komme som nogen overraskelse, mener Jesper Larsen.

- Det er slet ikke sådan mere, at de små virksomheder ikke er interessante for os, selv om vi da er længere nede i markedet, end IBM nogensinde har været, siger han.

IBM?s nu afgåede administrerende direktør Carl Christian Ægidius meldte sidste år ud, at selskabet skal bearbejde sit image for at rydde den misforståelse af vejen.

Det forstår man også godt i analysehuset IDC.

- IBM sælger eksempelvis hardware til de små virksomheder og vil gerne behandle kunderne ordentligt, selv om jeg ikke tror, at selskabet overhovedet leverer den slags outsourcing-ydelser til en virksomhed med eksempelvis 50 ansatte, siger analytiker Mette Ahorlu.

Mainframe-markedet er udtømt

Hun mener, at den næste outsourcingbølge rammer de mindste virksomheder.

- Alle de store mainframes er så godt som outsourcet, og der er et uopdyrket marked hos de små og mellemstore virksomheder. Samtidig er det nu teknisk muligt at levere outsourcing uden at skulle gå rundt ude hos kunden, så nu begynder der at være økonomi i det, forklarer IDC-analytikeren.

Hun anslår, at outsourcingmarkedet blandt små og mellemstore danske virksomheder i 2003 løb op i højst 500 millioner kroner. Det er ikke mere end 10-15 procent af det samlede marked, og det skyldes ikke mindst, at de rigtig store penge fortsat ligger i komplekse systemer. Så selv om mange bække små kan gøre en stor å, gælder det endnu ikke outsourcing-markedet.

- Men vi vil klart se nogle stejle vækstrater, når udgangspunktet er så lavt, siger Mette Ahorlu.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S