Berygtet it-hær angriber igen kendt it-gigant

En berygtet it-hær angriber igen. Den lovløse bande har varslet flere attentater.

Artikel top billede

It-selskabet Microsoft har inden for kort tid oplevet at blive hacket flere gange af den efterhånden nok så berygtede Syriske Elektroniske Hær (Syrian Electronic Army).

I ugen efter jul blev Skype og flere af Microsofts Twitter-konti hacket, og denne gang drejer sig om software-gigantens Office-blog. 

Den syriske it-hær havde flere steder på bloggen skrevet 'Hacked by the Syrian Electronic Army', få timer efter at Microsoft lige havde redesignet sin blog.

Det skriver The Verge.

Advarer om flere angreb

Den Syriske Elektroniske Hær har tidligere via Twitter advaret Microsoft om, at der er flere angreb på vej.

Advarslerne havde blandt andet en ordlyd som denne: 'Vi har ikke færdiggjort vores angreb på Microsoft, så hold øje med mere'.

I denne omgang er beskederne fra hackerne blevet fjernet igen, og Microsoft havde i første omgang ingen kommentarer til det seneste angreb.

Kodegiganten fra Redmond har siden erkendt, at Office-bloggen kortvarigt var ramt af et målrettet cyberangreb, og gentager beskeden fra sidste angrebsbølge om, at ingen kundeinformationer er blevet kompromitterede.

Har kigget i mails

Hackergruppen har i den seneste tid provokeret på Twitter med budskaber om, at 'ændring i CMS'et vil ikke hjælpe, hvis medarbejdere er hacket, og de ikke selv ved det'.

Her er CMS'et (content management system) det publiceringsværktøj, som mange hjemmesider gør brug af, når der skal uploades artikler, billeder og anden information til nettet.

Tidligere har den Syriske Elektroniske Hær også haft adgang til forskellige mail-konti hos Microsoft, hvorefter små stumper fra konversationer er blevet uploadet.

Syrian Electronic Army er generelt kendt for angreb, hvor gruppen benytter DDoS-angreb med mange computere, der angriber en internetside samtidig for at få serveren og dermed hjemmeside til at gå i sort.

Defacement - 'internet-graffiti ' på andre folks hjemmesider - er også en ret traditionel sabotagemetode for gruppen, der officielt bakker op omkring Syriens præsident Bashar al-Assad.

Læs også: 
Microsoft Store i Indien hacket

Sikkerheden sejler: Her vil hackerne ramme dig i det kommende år

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S