Microsoft Store i Indien hacket

En hackergruppe er trængt ind hos den indiske Microsoft Store og har fået fat i data om kunderne.

Artikel top billede

Den indiske Microsoft Store blev hacket søndag aften. Forsiden blev udskiftet med et billede af en person med Guy-Fawkes-maske, som er det kendte symbol for Anonymous-bevægelsen. Her kunne man også læse en besked fra en gruppe, der kalder sig EvilShadow. På en kinesisk blog har de lagt billeder ud af den hackede side og de database-tabeller og brugerdata, som hackerne har fået fat i.

For hackerne har ikke bare gennemført et klassisk "defacement" af websiden, men har åbenbart også været i stand til at downloade hele databasen for den indiske Microsoft Store. Her er brugernes kodeord gemt uden kryptering sammen med andre personlige detaljer som navne og adresser. Det er uklart om hackerne også har fået fat i kortoplysninger.

Det er ikke Microsoft selv, der driver den indiske netbutik. Denne opgave ligger hos det indiske firma Quasar Media.

I øjeblikket er netbutikken ikke tilgængelig og forsiden indeholder kun en kortfattet besked, som undskylder og fortæller at man arbejder på at genskabe butikken.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S