Fem rutinerede it-ræve stopper: Nyt sundt blod på vej?

De sidste par uger har flere fremtrædende it-profiler i helt centrale stillinger i it-branchen skiftet job. Flere magtfulde poster er ledige.

Artikel top billede

I sidste par uger har flere meget centrale it-profiler forladt deres stillinger.

Ikke mindst inden for den digitale forvaltning har de haft stor betydning.

Den første i bølgen var it-giganten KMD, hvor administrerende direktør Lars Monrad-Gylling sagde farvel efter hele 15 år.

KMD var førhen ejet af kommunerne, og i dag stammer hele 70 procent af omsætningen fortsat fra kommunerne i den milliardstore koncern.

Afløseren blev fundet hos TDC. Læs mere om det her.

At Lars Monrad-Gylling har sat sine spor i det digitale Danmark er de færreste uenige om.

Ud over at have været med- og modspiller til kommunerne har han også i en årrække siddet i spidsen for IT-Branchen og diverse råd.

It-chefer søger formand

En anden person, der netop har sagt farvel, er formanden for de kommunale it-chefer, Jørgen Kristensen Rasch.

Hans kontrakt som CIO hos Egedal Kommune udløb, og dermed slipper han efter seks år posten som leder af de kommunale CIO's i landet.

Denne magtfulde, synlige og markante stilling har ikke fundet en ny profil. Det vil ske til næste generalforsamling.

Også hos ITEK under Dansk Industri har et kendt navn i branchen sagt farvel.

Således skal Tom Togsverd i stedet for direktør de næste to år være projektmedarbejder.

ITEK søger direktør

Her skete skiftet så hurtigt, at der end ikke var en afløser på plads.

Igen en stilling - og platform - der har givet gode muligheder for at påvirke udviklingen i Danmark.

Også spændende hvem der sætter sig på den post.

Mens Tom Togsverd nåede at træde lidt i spinaten i en sag om overvågning af danske virksomheder, hvor han måtte trække udtalelser tilbage, så er emnet hot.

Derfor må man også sige, at et fjerde skifte er interessant for branchen.

Her er tale om Kim Aarenstrup, der med en fortid hos Mærsk og IBM skifter til Deloitte.

Kim Aarenstrup er om nogen en person, der har viden og erfaring på it-sikkerhedsområdet herhjemme.

Dertil kommer, at han sidder som formand i en international it-sikkerhedssammenslutning. Dog betyder skiftet ikke, at han dropper den post.

Ergo vil han fortsat være en central person på it-sikkerhedsområdet på trods af skiftet.

Endelig har også koncerndirektør Claus Hougesen fra it-giganten Atea valgt at stoppe.

Unægtelig også en central post i den danske it-verden med karismatiske Ib Kunøe som øverste boss og indpisker.

Generationsskifte og TDC-uro

Hvor Claus Hougesen - og i øvrigt også Lars Monrad-Gylling - fortsætter deres respektive karriere er i skrivende stund uklart.

Imidlertid lægger KMD-chefens afskedshåndtryk måske op til en længere pause end Claus Hougesen, men det vil tiden jo vise.

En helt anden historie er hos telegiganten TDC, hvor chefer på stribe har forladt skuden.

Her lader der dog til at være helt andre årsager på spil. Læs mere om det her.

Tilbage står:

Markante it-profiler er væk fra magtfulde stillinger - og nye folk skal findes.

Forhåbentlig er det nyt sundt blod, der kan skabe fremdrift i it-branchen.

Måske kan man tale om et egentligt generationsskifte i branchen?

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Økonomistyrelsen

IT-arkitekt med fokus på integrationer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics