Lars Monrad-Gylling færdig som direktør i KMD

Lars Monrad-Gylling stopper som direktør i KMD. Læs her, hvad han nåede i 15 år på topposten for it-giganten.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint.

KMD's administrerende direktør, Lars Monrad-Gylling, er færdig som chef hos it-giganten.

Selskabet skriver i en presse-meddelelse, at Lars Monrad-Gylling har besluttet sig for at stoppe, efter at han har siddet på den absolutte toppost i 15 år.

Interview:
Lars Monrad-Gylling: Derfor forlader jeg KMD nu 

Dermed er KMD gået i gang med at lede efter en ny person til den absolutte toppost som administrerende direktør i selskabet, der omsætter for knap fem milliarder kroner.

"I mine 15 år hos KMD har jeg set virksomheden undergå en forvandling fra at være en offentligt ejet it-leverandør til en moderne privat virksomhed. Jeg er stolt af KMD's udvikling i denne periode, og det har været spændende at være en del af," udtaler den afgående direktør i selskabets pressemeddelelse.

"Jeg forlader en virksomhed, der er stærk, både økonomisk og kommercielt. Tiden er nu inde til, at nye kræfter tager over, og jeg selv kan kaste mig over et nyt kapitel af mit liv," lyder det fra Lars Monrad-Gylling.

Milepæle i karrieren

Den nu 53-årige Lars Monrad-Gylling blev udnævnt til administrerende direktør i KMD tilbage i 1998.

Han har siden stået i spidsen for en lang række projekter, hvor kommunalsammenlægningen ved årsskiftet til 2007 må siges at være en af de største successer.

På den kommercielle front har Lars Monrad-Gylling desuden stået i spidsen for førnævnte privatisering af selskabet, der er gået fra at være kommunernes it-selskab til at blive solgt til først den ene kapitalfond, og siden er selskabet så solgt igen til en anden kapitalfond, Advent International, for 15 måneder siden.

Lars Monrad-Gylling efterlader med sit stop som direktør en virksomhed med mere end 3.000 ansatte.

Selskabets bestyrelsesformand, Léo Apotheker, giver blandt andet den afgående direktør disse ord med på vejen i pressemeddelelsen:

"Vi ser frem til at bygge videre på det stærke fundament, der er blevet lagt i Lars' tid som administrerende direktør og ønsker ham alt godt fremover."

Lars Monrad-Gylling stopper definitivt som KMD-direktør, når der er fundet en afløser på posten, hvilket kan tage både uger og måneder.  

Du kan her læse et interview med Lars Monrad-Gylling om baggrunden for at stoppe i KMD.

Læs også:
[b]Lars Monrad-Gylling: Derfor forlader jeg KMD nu
 

Kommuner indgår historisk aftale med KMD: It for milliarder i udbud

Kommuner havde 50 millioner - KMD krævede 300 millioner
[/b]

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S