Lars Monrad-Gylling færdig som direktør i KMD

Lars Monrad-Gylling stopper som direktør i KMD. Læs her, hvad han nåede i 15 år på topposten for it-giganten.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint.

KMD's administrerende direktør, Lars Monrad-Gylling, er færdig som chef hos it-giganten.

Selskabet skriver i en presse-meddelelse, at Lars Monrad-Gylling har besluttet sig for at stoppe, efter at han har siddet på den absolutte toppost i 15 år.

Interview:
Lars Monrad-Gylling: Derfor forlader jeg KMD nu 

Dermed er KMD gået i gang med at lede efter en ny person til den absolutte toppost som administrerende direktør i selskabet, der omsætter for knap fem milliarder kroner.

"I mine 15 år hos KMD har jeg set virksomheden undergå en forvandling fra at være en offentligt ejet it-leverandør til en moderne privat virksomhed. Jeg er stolt af KMD's udvikling i denne periode, og det har været spændende at være en del af," udtaler den afgående direktør i selskabets pressemeddelelse.

"Jeg forlader en virksomhed, der er stærk, både økonomisk og kommercielt. Tiden er nu inde til, at nye kræfter tager over, og jeg selv kan kaste mig over et nyt kapitel af mit liv," lyder det fra Lars Monrad-Gylling.

Milepæle i karrieren

Den nu 53-årige Lars Monrad-Gylling blev udnævnt til administrerende direktør i KMD tilbage i 1998.

Han har siden stået i spidsen for en lang række projekter, hvor kommunalsammenlægningen ved årsskiftet til 2007 må siges at være en af de største successer.

På den kommercielle front har Lars Monrad-Gylling desuden stået i spidsen for førnævnte privatisering af selskabet, der er gået fra at være kommunernes it-selskab til at blive solgt til først den ene kapitalfond, og siden er selskabet så solgt igen til en anden kapitalfond, Advent International, for 15 måneder siden.

Lars Monrad-Gylling efterlader med sit stop som direktør en virksomhed med mere end 3.000 ansatte.

Selskabets bestyrelsesformand, Léo Apotheker, giver blandt andet den afgående direktør disse ord med på vejen i pressemeddelelsen:

"Vi ser frem til at bygge videre på det stærke fundament, der er blevet lagt i Lars' tid som administrerende direktør og ønsker ham alt godt fremover."

Lars Monrad-Gylling stopper definitivt som KMD-direktør, når der er fundet en afløser på posten, hvilket kan tage både uger og måneder.  

Du kan her læse et interview med Lars Monrad-Gylling om baggrunden for at stoppe i KMD.

Læs også:
[b]Lars Monrad-Gylling: Derfor forlader jeg KMD nu
 

Kommuner indgår historisk aftale med KMD: It for milliarder i udbud

Kommuner havde 50 millioner - KMD krævede 300 millioner
[/b]

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftsstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Løsningsarkitekt til IT-projekter

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S