Så simpel software brugte Snowden til at støvsuge data fra NSA

Det krævede ikke stor teknisk snilde at snyde NSA og downloade 1,7 millioner fortrolige filer. Whistlebloweren Edward Snowden brugte blot et billigt og simpelt stykke software.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

Det er over et halvt år siden, at Edward Snowden fik fingre i massevis af fortrolige data fra efterretningstjenesten NSA, som drypvis er blevet lækket til journalister og medier.

De mange data har blandt andet afsløret, hvordan NSA har telefonaflyttet regeringsledere, blandt andet Tysklands Angela Merkel.

Senest er det kommet frem, hvordan Edward Snowden fik fingre i de mange data.

Ifølge New York Times har efterforskere konkluderet, at han blot benyttede en simpel web-crawler, der egentlig er skabt til at søge, indeksere og tage backup af hjemmesider.

Med softwaren lykkedes det ham at skrabe data fra NSA's systemer, mens han passede sit arbejdede.

Processen foregik altså automatisk.

Downloadede 1,7 millioner filer

Efterretningsfolk, som New York Times har talt med, vurderer, at det ikke var noget sofistikeret datatyveri, og det nemt skulle være blevet opdaget.

Webcrawleren kan kopiere alt på sin vej, og Snowden har angiveligt angivet bestemte søgeord, og hvor dybt der skulle fiskes efter dokumenter.

Det lykkedes ham at få fingre i cirka 1,7 millioner filer, som blandt andet stammer fra 'wikis', hvor efterretningsfolk og analytikere deler fortrolig viden.

Kun få bemærkede noget

Hvis Edward Snowden havde arbejdet i NSA's hovedkvarter, var han formentlig blevet opdaget. Det skyldes, at hovedkvarteret overvåger, hvis en stor mængde data tilgås og downloades.

Men da whistlebloweren arbejdede via et lokalt NSA-kontor i Hawaii, der manglede at få opgraderet sine sikkerhedsforanstaltninger, var der kun få, der bemærkede, at noget var galt.

Mindst én gang blev der dog stillet spørgsmål, men Edward Snowden slap af sted med at downloade data alligevel.

Det skyldtes, at han som systemadministrator forklarede, at det drejede sig om rutinevedligeholdelse af netværket og dermed backup af computersystemer og overflytning af informationer til lokale servere.

Efterforskere vil ikke afsløre, hvilken webcrawler Edward Snowden anvendte, og om han i givet fald selv havde skrevet noget af programkoden.

Annonce

Kalundborg Refinery A/S

Applikationsspecialist til Kalundborg Refinery

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra HP

Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job