Groupcare får sit første overskud

Groupcare har vendt et underskud på over to millioner kroner i 2002 til et overskud i 2003 og tilskriver udviklingen større fokus på virtuelt samarbejde i virksomheder.

Groupcare, som leverer virtuelle projektrum til samarbejde, har fået sit første overskud.

Omsætningen steg med 90 procent sidste år, og resultatet er vendt fra et underskud på mere end to millioner kroner året før til et overskud efter skat på 600.000 kroner.

Administrerende direktør Esben Elmøe tillægger den øgede interesse for gruppeværktøjet, at mange selskaber har omlagt daglige arbejdsgange og i højere grad samarbejder på tværs af geografier og organisationer.

Groupcare skræddersyr projektrum til virksomheder, enten interne eller rettet mod kunder eller medlemmer i en organisation. Blandt kunderne er Dansk Industri, IT- og Telestyrelsen, FOSS, Københavns Kommune og TDC Mobil.

Desuden har Groupcare i de seneste to år oplevet en stærk stigning i den private brug af portalen på www.groupcare.dk og oprettede derfor sidste år en betalingstjeneste med udvidet funktionalitet, men ifølge Børsen leverer denne del af forretningen ikke noget overskud.

Groupcares ejere er Mærsk Data Organisator, WM Invest, Advice samt Groupcares to stiftere.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Csis Security Group A/S

Senior Software Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job