It-gigant skal levere tablets for millioner til politiet og forsvaret

Atea skal de næste to år levere tablets for et tocifret millionbeløb til en række statslige kunder.

Artikel top billede

En række statslige institutioner med Rigspolitiet i spidsen har valgt at gøre it-giganten Atea til eneleverandør af tablet-computere i de næste to år.

Atea skriver i en meddelelse til børsen i Oslo, at man forventer, at ramme-aftalen vil indbringe en omsætning på omkring 50 millioner kroner.

Aftalen, som kan forlænges med yderligere to år, er kommet i stand efter et EU-udbud, som Atea vandt i konkurrence med en række andre forhandlere.

Afdelingsdirektør i Atea Mikkel Wangaa fortæller til Computerworld, at aftalen ud over iPads fra Apple også omfatter Microsofts Surface-tablet plus produkter fra HP, Lenovo og Samsung. Atea skal også levere tilbehør og stå for konfigurering og klargøring til kunderne.

"I kraft af bredden og dybden i sortimentet forventer vi, at det bliver en rigtig god aftale for os. Den forventede omsætning på 50 millioner kroner er det bedste bud, vi kan give på, hvad vi får ud af denne her aftale," siger Mikkel Wangaa.

Ud over Rigspolitiet omfatter ramme-aftalen også leverance til Forsvarsministeriet, Justitsministeriet og en række statslige styrelser.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger 2 ledere til Lokal IT Servicecenter Haderslev og Varde

    Sydjylland

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Zealand Business College

    Faglig teamleder til IT Drift & Support

    Region Sjælland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura