Dansk webhosting-firma scorer rasende dyrt toplevel-domæne

Kendt dansk webhosting-firma scorer nyt toplevel-domæne, som koster kassen. Se her, hvad det nye og hidtil aldrig anvendte topleveldomæne skal bruges til.

Artikel top billede

Har haft det store checkhæfte fremme.

Danske One.com har fået tildelt det nye toplevel-domæne .one, som er et af de tre toplevel-domæner, som selskabet har lagt billet ind på.

Webhosting-firmaet, der officielt holder til huse i Dubai, vil med det nye toplevel-domæne i hus kunne tilbyde internet-domæner som 'number.one,' 'the.one,' 'best.one' og lignende attraktive domæner.

Talsmand for One.com, Thomas Darré Medard Frederiksen, har tidligere sagt til Computerworld, at det 'efterhånden er svært at finde domæner, der er korte og gode.'

"Men med vores helt eget toplevel-domæne får vi pludselig nogle helt nye muligheder," har han sagt.

One.com lever ikke direkte af domæner, men betragter domænerne som en nødvendighed, hvis selskabet skal kunne sælge sine webhosting-produkter.

Rival trak sig

One.com vandt topleveldomænet efter et opløb, hvor også selskabet Radix, der hører hjemme i De Forenede Arabiske Emirater, var med langt fremme.

Radix trak sig dog ud af kapløbet i sidste uge, men har tidligere købt .website.

Parterne vil ikke oplyse, hvor meget One.com betaler for .one, men det har tidligere været fremme, at toplevel-domænerne er endog meget dyre at få fingrene i.

Som udgangspunkt koster det nemlig 185.000 dollar - godt en million kroner - at ansøge om et nyt domæne, ligesom det koster et højt kvartalsmæssigt beløb at eje et toplevel-domæne.

Et topleveldomæne koster nemlig omkring 32.000 kroner i kvartalet i et fast gebyr samt omkring 1,3 krone for hvert domæne under toplevel-domænet, når antallet overstiger 50.000 styks.

One.com har også søgt om toplevel-domænerne .now og .icu (udtales 'I see you'). Fem andre firmaer har ligeledes ansøgt om .now, mens kun One.com har ansøgt om .icu.

Læs også:

Sådan får du fingrene i et nyt toplevel-domæne

Derfor vil One.com bruge over tre millioner kroner på nye domæner

Her er de nye internet-domæner

Nu kan du få fingre i disse superkorte domænenavne

Regeringer vil blokere nye internet-domæner

Hundredvis af nye toplevel-domæner på trapperne - lanceres om en uge

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S