Google farer i flæsket på Dropbox: Så meget kan du gemme for en 10'er

Priskrigen på online-storage er blevet intensiveret, efter at Google nu har sænket sine cloud-priser markant. Læs her, hvor meget storageplads du kan få for en flad 10'er.

Artikel top billede

Krigen om kundernes data er blevet intensiveret på nettet, efter at cloud computing er blevet et mainstream-begreb hos almindelige forbrugere.

For at vinde mere har Google for nylig kastet en sand prisbombe på markedet for online-storage.

Online-giganten sænker således sine priser for 100 gigabyte storage i Google Drev fra 4,99 dollar (godt 26 kroner) til 1,99 dollar per måned (godt 10 kroner).

Det er væsentligt billigere end konkurrenterne hos Dropbox og Box, der henholdsvis tager 9,99 dollar (godt 50 kroner) og 5 dollar (godt 26 kroner) for 100 gigabyte per måned.

Samtidig sænker Google prisen for en terabyte fra 49,99 dollar (268 kroner) til 9,99 dollar (godt 50 kroner).

Selskabets 15 gigabyte-produkt på tværs af Gmail, Drive og Google+ forbliver gratis.

Det skriver Venturebeat.

De mest populære cloud-produkter

Du kan her få et samlet overblik over alle de mest populære udbydere af online-storage, hvor flere og flere leverandører tilbyder mere og mere for en konstant lavere pris.

Men der er også cloud-leverandører, der går i en anden retning, hvilket eksempelvis gælder SugarSync, som tidligt i 2014 hævede priserne på sin storage, hvor der i samme åndedrag blev udbudt nye apps og funktioner til lagerpladsen. 

It-giganter som Google og Microsoft tilbyder dog stadig en masse lagerplads gratis.

Det skyldes, at disse selskaber har en tostrenget strategi om at tjene penge på kunderne nu og her, men også at lokke nye klienter ind i butikken, hvor de har mange andre (og dyrere) varer på hylderne.

Læs også:
Googles nye plan: Sådan skal apps og web smelte sammen

Så mange af os gemmer vores vigtige data online

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen