Google farer i flæsket på Dropbox: Så meget kan du gemme for en 10'er

Priskrigen på online-storage er blevet intensiveret, efter at Google nu har sænket sine cloud-priser markant. Læs her, hvor meget storageplads du kan få for en flad 10'er.

Artikel top billede

Krigen om kundernes data er blevet intensiveret på nettet, efter at cloud computing er blevet et mainstream-begreb hos almindelige forbrugere.

For at vinde mere har Google for nylig kastet en sand prisbombe på markedet for online-storage.

Online-giganten sænker således sine priser for 100 gigabyte storage i Google Drev fra 4,99 dollar (godt 26 kroner) til 1,99 dollar per måned (godt 10 kroner).

Det er væsentligt billigere end konkurrenterne hos Dropbox og Box, der henholdsvis tager 9,99 dollar (godt 50 kroner) og 5 dollar (godt 26 kroner) for 100 gigabyte per måned.

Samtidig sænker Google prisen for en terabyte fra 49,99 dollar (268 kroner) til 9,99 dollar (godt 50 kroner).

Selskabets 15 gigabyte-produkt på tværs af Gmail, Drive og Google+ forbliver gratis.

Det skriver Venturebeat.

De mest populære cloud-produkter

Du kan her få et samlet overblik over alle de mest populære udbydere af online-storage, hvor flere og flere leverandører tilbyder mere og mere for en konstant lavere pris.

Men der er også cloud-leverandører, der går i en anden retning, hvilket eksempelvis gælder SugarSync, som tidligt i 2014 hævede priserne på sin storage, hvor der i samme åndedrag blev udbudt nye apps og funktioner til lagerpladsen. 

It-giganter som Google og Microsoft tilbyder dog stadig en masse lagerplads gratis.

Det skyldes, at disse selskaber har en tostrenget strategi om at tjene penge på kunderne nu og her, men også at lokke nye klienter ind i butikken, hvor de har mange andre (og dyrere) varer på hylderne.

Læs også:
Googles nye plan: Sådan skal apps og web smelte sammen

Så mange af os gemmer vores vigtige data online

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job