Efter kritik: Apple gør det sværere at købe missekatte og diamanter for tusindvis af kroner

Nu bliver det sværere for dig selv og dine børn at købe digitale tjenester i apps på en iPhone. Læs her, hvordan Apple har ændret sin politik efter massivt pres fra vrede forældre og myndigheder.

Artikel top billede

Børns køb af krigere, våben og børster til digitale katte i diverse apps har været en lukrativ forretning for Apple, men det bliver fremover sværere for poderne at indkøbe tillægsydelser i apps.

Det sker, efter at Apple oven på en stribe søgsmål fra forældre og pres fra myndigheder har været tvunget til at gøre det mere bøvlet for børnene at handle i Apples online-forretning med mor eller fars kreditkort.

Det skriver Politiken.

Det nye pop-up-vindue

Først og fremmest har Apple måttet tilbagebetale store millionbeløb i erstatning til forældre, der var fortørnede over forretningsmetoden med at lade børn handle vildt ind fra apps.

I den nyeste version af iOS, version 7.1, har Apple så indført et pop-up-vindue ved app-køb, hvor brugeren får besked på, at der er foretaget et køb, og at vedkommende nu har 15 yderligere minutter til at foretage køb uden password-indtastning.

Her skal der klikkes 'OK', før man kan fortsætte med at bruge app'en.

Disse indstillinger på et kvarter kan samtidig ændres, når man sidder på passwordet. Og det gør de fleste forældre jo.

Kigger på app-køb

Apple har fået kraftigt på puklen for overhovedet at give børn muligheden for at foretage de såkaldte in-app-køb, hvilket har ført til flere sager både i Danmark og i udlandet.

Ud over Apple har vrede forældre også deres blik rettet mod Google, som sidder på den største mobilplatform, Android. 

Alle disse børnekøb af digitale varer med forældrenes kredit har fået de europæiske forbrugerombudsmænd til at gå sammen om at udarbejde retningslinjer for, hvordan it-giganterne fremover skal kunne tilbyde app-køb til børn og andre app-brugere.

Det forbrugerarbejde kan du læse mere om her.

Læs også: 

Apple tvunget til tilbagebetaling for børns app-køb

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect