Efter kritik: Apple gør det sværere at købe missekatte og diamanter for tusindvis af kroner

Nu bliver det sværere for dig selv og dine børn at købe digitale tjenester i apps på en iPhone. Læs her, hvordan Apple har ændret sin politik efter massivt pres fra vrede forældre og myndigheder.

Artikel top billede

Børns køb af krigere, våben og børster til digitale katte i diverse apps har været en lukrativ forretning for Apple, men det bliver fremover sværere for poderne at indkøbe tillægsydelser i apps.

Det sker, efter at Apple oven på en stribe søgsmål fra forældre og pres fra myndigheder har været tvunget til at gøre det mere bøvlet for børnene at handle i Apples online-forretning med mor eller fars kreditkort.

Det skriver Politiken.

Det nye pop-up-vindue

Først og fremmest har Apple måttet tilbagebetale store millionbeløb i erstatning til forældre, der var fortørnede over forretningsmetoden med at lade børn handle vildt ind fra apps.

I den nyeste version af iOS, version 7.1, har Apple så indført et pop-up-vindue ved app-køb, hvor brugeren får besked på, at der er foretaget et køb, og at vedkommende nu har 15 yderligere minutter til at foretage køb uden password-indtastning.

Her skal der klikkes 'OK', før man kan fortsætte med at bruge app'en.

Disse indstillinger på et kvarter kan samtidig ændres, når man sidder på passwordet. Og det gør de fleste forældre jo.

Kigger på app-køb

Apple har fået kraftigt på puklen for overhovedet at give børn muligheden for at foretage de såkaldte in-app-køb, hvilket har ført til flere sager både i Danmark og i udlandet.

Ud over Apple har vrede forældre også deres blik rettet mod Google, som sidder på den største mobilplatform, Android. 

Alle disse børnekøb af digitale varer med forældrenes kredit har fået de europæiske forbrugerombudsmænd til at gå sammen om at udarbejde retningslinjer for, hvordan it-giganterne fremover skal kunne tilbyde app-køb til børn og andre app-brugere.

Det forbrugerarbejde kan du læse mere om her.

Læs også: 

Apple tvunget til tilbagebetaling for børns app-køb

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S