Stein Bagger løsladt - nu begynder den vilde skattejagt

Den tidligere IT Factory-direktør Stein Bagger er sat på fri fod efter godt fem år i fængsel. Alligevel slipper ordensmagten ham næppe af syne igen lige med det samme.

Artikel top billede

(Foto: Mads Elkær)

Danmarkshistoriens største it-svindler, Stein Bagger, er i sidste uge blevet løsladt.

Dermed er jagten også gået ind på 200 millioner kroner, som han menes at have stoppet til side, inden tæppet blev revet væk under ham i IT Factory-skandalen.

Det skriver Ekstra Bladet, som med baggrund i flere kildeudsagn omtaler, at Stein Bagger er blevet prøveløsladt efter godt fem års fængsel.

På grund af de manglende 200 millioner kroner i IT Factory-sagen er det langt fra sikkert, at Stein Bagger får fred, selvom han har udstået sin straf.

"Alle, altså politi, kreditorer og måske endda kuratoren, vil med stor sandsynlighed se på, hvad Stein Bagger nu foretager sig," siger kurator i boet efter IT Factory, Boris Frederiksen, til Ekstra Bladet.

Boris Frederiksen forventer ingen døgnbemanding på grund af ressourcemangel hos ordensmagten, men imødeser en vis opmærksomhed rettet mod Stein Bagger.

"De (politiet, red.) har gjort, hvad de kunne frem til nu, og det vil de uden tvivl blive ved med, siger han til Ekstra Bladet.

En uge på flugt

Efter hele IT Factory-skandalen for alvor begyndte at rulle i slutningen af november 2008, forsvandt Stein Bagger ganske uventet under en forretningsrejse i Dubai.

Turen gik til New York, hvorefter han tog flugten over det amerikanske kontinent til Los Angeles, hvor han meldte sig selv til politiet.

Ingen ved præcis, hvad han foretog sig i de 10 dage på flugt, og de mest hårdnakkede rygter går på, at Stein Bagger har gravet pengene ned et sted på bilturen fra New York til Los Angeles.

"Hvis han pludselig opfører sig meget anderledes eller simpelt hen ser velhavende ud, så er det interessant. Der vil løbende blive holdt øje med ham i et passende omfang," siger Boris Frederiksen til Ekstra Bladet.

Samtidig er det kendt, at den tidligere IT Factory-direktør har udeståender med den kriminelle underverden, som efter sigende også har blikket rettet mod Stein Baggers mange forsvundne millioner.

"Jeg hørte rygter om, at det ikke vil være uproblematisk at være i besiddelse af ulovlige penge i det omfang, som der kan være tale om her. Men jeg kender ikke miljøet godt nok til at sige noget konkret om hans situation," siger Boris Frederiksen

Du kan læse meget mere om Stein Bagger og IT Factory-sagen i Computerworlds arkiv.

Læs også:

Politiets største brølere: Hvor er IT Factory-pengene?

Her er ti huller i Stein Bagger-sagen

Her er seks kulørte Stein Bagger-historier

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse