Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft advarer: Hackere i fuld gang med at angribe Word på din computer

Microsoft advarer mod storstilet angreb på meget udbredt program. Se her, hvad løsningen er.

Pas på. Sådan lyder det fra Microsoft til alle brugere af det udbredte tekstbehandlings-program, Word 2010.

Ifølge Microsoft pågår der netop nu ukontrollerede hacker-angreb - såkaldte 'in-the-wild'-angreb - mod programmet.

Angrebene er rettet mod en endnu åben sårbarhed i softwaren.

Ifølge Microsoft kan hullet anvendes til at afvikle fjendtlig kode, hvis de kan få brugerne til at åbne en særlig RTF-fil eller en bestemt mail i Outlook samtidig med, at Word anvendes til at læse mail.

Ifølge en udsendt sikkerheds-bulletin er sikkerhedshullet blevet opdaget af en gruppe af Googles sikkerhedshold.

Hullet findes i Words brug af RTF-filer, der ofte anvendes til at udveksle dokumenter mellem Word og andre formater.

Selv om sårbarheden især retter sig mod Word 2010 kan også en række af Microsofts øvrige programmer blive ramt. De tæller Word 2003, Word 2007, Word 2013, Offie til Mac 2011 samt Word 2013RT.

Da Word er den automatiske editor til Outlook 2007, Outlook 2010 og Outlook 2013 i Windows, kan angriberne udnytte sårbarheden ved blot at fuppe brugerne til at se previewe deres udsendte mail.

Microsoft har netop udsendt et såkaldt 'Fix it'-værktøj, som forhindrer Word i at åbne RTF-filerne.

Det kan downloades her.




IT-JOB

KMD A/S

Senior tester

Region Midtjylland

Vil du begejstre med data?

Politiets Efterretningstjeneste

Informationsspecialister i PET

Netcompany A/S

Managing Architect
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Er der en vej uden om usikker, kostbar og kompleks clouddrift?

Få indsigt i konklusionerne fra en nylig, storstilet undersøgelse fra Computerworld og Veritas med svar fra mere end 100 danske IT-topchefer i detaljer om deres erfaringer med de seneste års bevægelse mod cloudbaserede platforme og services. Derudover får du bud på, hvordan man som virksomhed både høster fordelene ved øget clouddrift og et stigende antal leverandører. Vel at mærke samtidig med, at man får det overblik, som gør det muligt at drive infrastrukturen sikkert og effektivt.

05. oktober 2023 | Læs mere


OT-sikkerhed i produktionsmiljøer - hvor kommer truslerne fra og hvordan opnår I optimal modstandsdygtighed overfor cyberangreb?

Til trods for den intense fokus på cybersikkerhed og NIS2 er mange produktionsvirksomheder og organisationer stadig usikre på, hvad de konkret skal gøre for at sikre, at de lever op til direktivets nye skærpede krav, når det gælder risikostyring, dokumentation og indberetning samt kravene om at garantere sikkerheden igennem hele forsyningskæden – og det ansvar, der følger med.

10. oktober 2023 | Læs mere


Øg virksomhedens agilitet med modulære og fleksible forretningssystemer

Hvordan kan kravet til øget fleksibilitet og agilitet afspejles i din virksomheds valg af forretningssystemer? Med udgangspunkt i Microsoft Dynamics 365-platformen giver vi i webinaret inspiration til, hvordan du bliver i stand til at reagere hurtigt på skiftende markedsvilkår, begivenheder og kriser, der kan udfordre din forretning.

11. oktober 2023 | Læs mere