Sådan kan du beta-teste ny software fra Apple

Nu har du mulighed for at prøvekøre ny software fra Apple, før den er helt klar til at blive lanceret til den brede offentlighed.

Artikel top billede

Hidtil har det ikke været alle, der kunne få lov til at beta-teste ny Apple-software, fordi det kræver, at man er en del af selskabets Developer Program.

Med et nyt OS X Beta Seed Program udvider Apple nu kredsen af potentielle testere betydeligt, idet det eneste krav er, at du er over 18 år og accepterer vilkårene:

"OS X Beta Seed Program er tilgængeligt for brugere, der er over 18 år, har logget ind med deres Apple ID og har accepteret OS X Beta Seed and Confidentiality Agreement," fremgår det af en FAQ på Apples hjemmeside.

I første omgang ser det ud til, at det er kommende opdateringer til MaC OS X Mavericks, man vil kunne få fingrene i, men konceptet med at give alle med interesse mulighed for at beta-teste softwaren ser ikke ud til at begrænse sig til Mavericks på sigt.

"OS X Beta Seed-programmet giver brugere mulighed for at køre pre-release software. Prøvekør beta-software og giv kvalitativ og brugervenligheds-feedback, der kan hjælpe med til at gøre OS X endnu bedre," skriver Apple.

Konkret fungerer det på den måde, at man - når man har accepteret vilkårene om blandt andet fortrolighed - vil få adgang til beta-softwaren direkte fra Mac App Store under Opdateringer.

Mens alle Mac-brugere dermed potentielt kan få adgang til nye versioner af Mac OS X, før de er helt flyveklar, tilbyder Apple fortsat ekstra muligheder for udviklerne.

"Hvis du er en udvikler, der skriver en app til OS X, vil du med fordel kunne udnytte de ekstra ressourcer gennem Mac Developer Program."

Det gratis styresystem OS X Mavericks var installeret på halvdelen af alle de Mac-computere, der var online i marts, viser statistik fra Net Applications.

Læs også:

Derfor storhitter særligt styresystem fra Apple

Mac i virksomheden: Derfor har holdningen ændret sig

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S