Her er seks prof-tip til sikker Java i firmaet

Her får du seks tips til at forhindre, at sikkerheden smuldrer, og uønskede personer trænger ind i dit netværk via det mest almindelige programmeringssprog i dit it-miljø.

Artikel top billede

Det er alment kendt, at Java hører til blandt hackernes yndlingsprogrammer.

Men det er også alment kendt, at vi ikke er helt gode nok til at opdatere og vedligeholde vores Java-miljøer.

Udfordringen for dem, der arbejder i en lidt større organisation, er ikke bare at opdatere hvad som helst, men at man gør det med omtanke.

Her er seks forslag til, hvordan du kan håndtere Java-sikkerheden, samtidig med at brugerne ikke får problemer med at udføre arbejdet.

Læs også: Guide: Sådan får du styr på din Java-sikkerhed

Flere faktorer

Jo flere brugere og applikationer, jo flere faktorer skal med i overvejelserne.

Husk også at teste.

En opdatering kan indeholde forandringer, som forårsager problemer for virksomhedens applikationer, der anvender Java.

Til de lidt større miljøer er standardisering ligeledes en udemærket idé.

Byg en installationspakke med de korrekte indstillinger og kontroller, at den havner på de rigtige klienter - når den er blevet testet. Begræns brugerne fra at installere på egen hånd.

Læs også: Guide: Sådan får du styr på din Java-sikkerhed

Java-problem: Disse spørgsmål vil Oracle Danmark ikke svare på

Yderligere info:

Datoer for planlagte Java-opdateringer

Sikkerhedsrapport fra Cisco, der beskriver sikkerhedsproblemer i Java

Microsofts System Center-introduktion

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S