Her er seks prof-tip til sikker Java i firmaet

Her får du seks tips til at forhindre, at sikkerheden smuldrer, og uønskede personer trænger ind i dit netværk via det mest almindelige programmeringssprog i dit it-miljø.

Artikel top billede

Det er alment kendt, at Java hører til blandt hackernes yndlingsprogrammer.

Men det er også alment kendt, at vi ikke er helt gode nok til at opdatere og vedligeholde vores Java-miljøer.

Udfordringen for dem, der arbejder i en lidt større organisation, er ikke bare at opdatere hvad som helst, men at man gør det med omtanke.

Her er seks forslag til, hvordan du kan håndtere Java-sikkerheden, samtidig med at brugerne ikke får problemer med at udføre arbejdet.

Læs også: Guide: Sådan får du styr på din Java-sikkerhed

Flere faktorer

Jo flere brugere og applikationer, jo flere faktorer skal med i overvejelserne.

Husk også at teste.

En opdatering kan indeholde forandringer, som forårsager problemer for virksomhedens applikationer, der anvender Java.

Til de lidt større miljøer er standardisering ligeledes en udemærket idé.

Byg en installationspakke med de korrekte indstillinger og kontroller, at den havner på de rigtige klienter - når den er blevet testet. Begræns brugerne fra at installere på egen hånd.

Læs også: Guide: Sådan får du styr på din Java-sikkerhed

Java-problem: Disse spørgsmål vil Oracle Danmark ikke svare på

Yderligere info:

Datoer for planlagte Java-opdateringer

Sikkerhedsrapport fra Cisco, der beskriver sikkerhedsproblemer i Java

Microsofts System Center-introduktion

Banedanmark

ERTMS Test Manager

Københavnsområdet

Jyske Bank

AI-udvikler

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S