Her er seks prof-tip til sikker Java i firmaet

Her får du seks tips til at forhindre, at sikkerheden smuldrer, og uønskede personer trænger ind i dit netværk via det mest almindelige programmeringssprog i dit it-miljø.

Artikel top billede

Det er alment kendt, at Java hører til blandt hackernes yndlingsprogrammer.

Men det er også alment kendt, at vi ikke er helt gode nok til at opdatere og vedligeholde vores Java-miljøer.

Udfordringen for dem, der arbejder i en lidt større organisation, er ikke bare at opdatere hvad som helst, men at man gør det med omtanke.

Her er seks forslag til, hvordan du kan håndtere Java-sikkerheden, samtidig med at brugerne ikke får problemer med at udføre arbejdet.

Læs også: Guide: Sådan får du styr på din Java-sikkerhed

Flere faktorer

Jo flere brugere og applikationer, jo flere faktorer skal med i overvejelserne.

Husk også at teste.

En opdatering kan indeholde forandringer, som forårsager problemer for virksomhedens applikationer, der anvender Java.

Til de lidt større miljøer er standardisering ligeledes en udemærket idé.

Byg en installationspakke med de korrekte indstillinger og kontroller, at den havner på de rigtige klienter - når den er blevet testet. Begræns brugerne fra at installere på egen hånd.

Læs også: Guide: Sådan får du styr på din Java-sikkerhed

Java-problem: Disse spørgsmål vil Oracle Danmark ikke svare på

Yderligere info:

Datoer for planlagte Java-opdateringer

Sikkerhedsrapport fra Cisco, der beskriver sikkerhedsproblemer i Java

Microsofts System Center-introduktion

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse