Google stopper systematisk scanning af 30 millioner Gmail-konti

Google dropper sin praksis med at vise annoncer baseret på systematiske scanninger af 30 millioner Gmail-konti. Se her, hvem der går fri.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Efter massiv kritik stopper Google med at scanne omkring 30 millioner Gmail-konti for indhold med henblik på at kunne vise målrettede annoncer til konti-ejerne.

Beslutningen gælder de 30 millioner konti, der hører under Google Apps for Education, der anvendes af studerende - lige fra små klasser og til universiteter.

"Vi stopper permanent med al annonce-rettet scanning i Gmail til Apps for Education. Det betyder, at Google ikke vil indsamle eller anvende data herfra til annonce-formål," lyder det fra Google.

Google er længe blevet kritiseret for at scanne de mange millioner Gmail-konti, som selskabet gratis leverer til millioner af brugere, for budskaber, gentagne ord, interesse-områder og lignende, som Google så anvender til at vise målrettede annoncer for brugeren.

Blandt kritikkerne har blandt andet været Microsoft, der selv stoppede med at crawle brugernes webmail-konti for flere år siden.

Du kan læse om grunden til Microsofts beslutning her: Microsoft: Slut med at crawle din Hotmail.

Til gengæld er Microsoft blevet beskyldt for at følge med i de beskeder, der bliver udvekslet via Skype: Mistanke: Microsoft kigger med i dine Skype-beskeder.

'Løbende udvikling'

Google står i dag over for mindst ét søgsmål på grund af scanningen.

Selskabet afviser dog, at det har noget at gøre med beslutningen om at stoppe scanningerne af de 30 millioner brugeres mail-konti.

"De varslede ændringer er led i den fortsatte udvikling af vores arbejde med at sikre de bedste oplevelser for vores brugere," lyder det fra Google.

Selskabet fjerner i samme ombæring muligheden for, at administratorer kan tillade, at annoncer bliver vist til alle de konti, som administratoren håndterer.

Google vil fortsat scanne beskeder i forbruger-versionen af Gmail og på baggrund af scanningerne udvælge annoncer, som Google vurderer vil interessere den pågældende bruger.

Der findes omkring 425 millioner Gmail-konti i alt.

Læs også: Derfor må Google og Microsoft snage i dine mails.

Annonceindlæg fra 7N A/S

7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Konsulent til It-økonomistyring på udlændinge- og integrationsområdet

Københavnsområdet

Jyske Bank

Kvantitativ Analytiker

Midtjylland

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job