Google stopper systematisk scanning af 30 millioner Gmail-konti

Google dropper sin praksis med at vise annoncer baseret på systematiske scanninger af 30 millioner Gmail-konti. Se her, hvem der går fri.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Efter massiv kritik stopper Google med at scanne omkring 30 millioner Gmail-konti for indhold med henblik på at kunne vise målrettede annoncer til konti-ejerne.

Beslutningen gælder de 30 millioner konti, der hører under Google Apps for Education, der anvendes af studerende - lige fra små klasser og til universiteter.

"Vi stopper permanent med al annonce-rettet scanning i Gmail til Apps for Education. Det betyder, at Google ikke vil indsamle eller anvende data herfra til annonce-formål," lyder det fra Google.

Google er længe blevet kritiseret for at scanne de mange millioner Gmail-konti, som selskabet gratis leverer til millioner af brugere, for budskaber, gentagne ord, interesse-områder og lignende, som Google så anvender til at vise målrettede annoncer for brugeren.

Blandt kritikkerne har blandt andet været Microsoft, der selv stoppede med at crawle brugernes webmail-konti for flere år siden.

Du kan læse om grunden til Microsofts beslutning her: Microsoft: Slut med at crawle din Hotmail.

Til gengæld er Microsoft blevet beskyldt for at følge med i de beskeder, der bliver udvekslet via Skype: Mistanke: Microsoft kigger med i dine Skype-beskeder.

'Løbende udvikling'

Google står i dag over for mindst ét søgsmål på grund af scanningen.

Selskabet afviser dog, at det har noget at gøre med beslutningen om at stoppe scanningerne af de 30 millioner brugeres mail-konti.

"De varslede ændringer er led i den fortsatte udvikling af vores arbejde med at sikre de bedste oplevelser for vores brugere," lyder det fra Google.

Selskabet fjerner i samme ombæring muligheden for, at administratorer kan tillade, at annoncer bliver vist til alle de konti, som administratoren håndterer.

Google vil fortsat scanne beskeder i forbruger-versionen af Gmail og på baggrund af scanningerne udvælge annoncer, som Google vurderer vil interessere den pågældende bruger.

Der findes omkring 425 millioner Gmail-konti i alt.

Læs også: Derfor må Google og Microsoft snage i dine mails.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job