Denne type software giver den vildeste vækst i 2014

2014 ser ud til at blive et sløjt år for den globale it-vækst, men på ét software-område er der fuld gang i efterspørgslen.

Artikel top billede

20.000 milliarder kroner.

Så mange penge forventer it-analysehuset Gartner, at verden vil bruge på it i 2014, hvilket er omkring 440 milliarder kroner mere end sidste år.

Det beløb er faktisk mindre end, hvad regnehovederne hos Gartner havde forventet, da deres estimat for 2014 lå på knap 220 milliarder mere.

I den svage vækst på 2,1 procent i forhold til sidste års globale it-forbrug, er det især virksomheds-software, som vinder frem med en omsætning på 1.750 milliarder kroner.

Herunder udpeger Gartner database management-software, som storsællerten i 2014, der skal drive væksten.

Det skriver The Register.

Datacenter-systemer står stille

På it-servicemarkedet er der også en lille fremgang på 3,8 procent i forhold til sidste år, hvor Gartner udpeger cloud-industrien som en stor konkurrent til den traditionelle outsourcing-aftale.

Enheder som pc'er, mobiltelefoner og tablets vil opleve en vækst på 1,2 procent, mens teleindustrien må belave sig på kun at opnå en vækst på 0,7 procent.

Her skal det dog noteres, at teleservices overordnet er det største it-område med en forventet årlig omsætning i den globale landsby på 8.730 milliarder kroner.

Datacenter-systemer vil derimod ifølge Gartner kun opnå en vækst på 0,4 procent - eller 764 milliarder kroner.

Gartner forventer, at efter et relativt sløvt 2014 vil it-investeringerne løfte sig mellem 2015 og frem mod 2018, hvor it-analytikerne forventer en vækst på 3,7 procent.

Læs også: 
Den frygtede skygge-it: Når it kommer ud af kontrol

Forretningen hapser dit it-budget: Derfor er det helt fint

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect