Derfor taber Firefox terræn i global browser-krig

Firefox har mistet terræn blandt de fem store på browser-fronten, og det kommer til at fortsætte, hvis der ikke bliver strammet op på den mobile strategi.

Artikel top billede

I løbet af det seneste år er antallet af mobile brugere af internettet steget med 48 procent.

Alene i april 2014 surfede én ud af seks personer på nettet med den mobile enhed. Det viser tal fra statistik-butikken Net Applications.

Den kraftige vækst på denne front kan imidlertid ramme Mozilla-folket og deres Firefox-browser hårdt.

Det skriver Computerworlds internationale nyhedstjeneste.

Firefox totale markedsandel i april var på 14,1 procent på samtlige platforme, det laveste tal i mange år.

I april-tallene er Firefox kun en lille bitte smule større end Apples Safari-udgave og efterhånden en del efter Googles populære browser, Chrome.

Ser man alene på, hvordan det går for Firefox på computerens skrivebord, er det også i nedadgående retning. I april var det 17 procent, af alle skrivebordsmaskiner, der kunne fremvise et ikon med Firefox.

Året før var tallet 20 procent.

Læs også: Ny Mozilla-direktør færdig efter få dage: Her er forklaringen

Mangler mobilstrategi

Problemet for Firefox er, at der mangler en skarp mobilstrategi.

I den nuværende situation er der en Firefox-udgave til Android, men udbredelsen er så lille, at Net Applications knap kan måle den.

Mozilla har også opgivet sin tidligere satsning på Firefox til IOS, og det ser ikke ud til, at de planer bliver genoptaget.

Og med Apples netglade-kunder er der en risiko for, at Firefox snart dumper ned på fjerdepladsen blandt de fem store browser-konkurrenter bestående af IE, Chrome, Safari og Opera.

Computerworld i USA vurderer, at det allerede kan ske indenfor de næste fire måneder, hvis tendensen fortsætter.

Der er dog et godt stykke ud af top fem. Opera på femtepladsen har nemlig en andel på under to procent.

Ifølge Net Applications ser browser-tallene for april (pc og mobil) ud på denne måde for de fem største browsere på verdensplan:

Microsoft Internet Explorer: 48 procent
Google Chrome: 20,9 procent
Mozilla Firefox: 14,1 procent
Apple Safari: 13,1 procent
Opera: 1,8 procent

Læs også:

Advarsel: Populær browser smaskfyldt med huller

Hackerne vælter ind over særlig applikation - findes på din computer

Alle dine browsere er blevet hacket sønder og sammen

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job