Derfor taber Firefox terræn i global browser-krig

Firefox har mistet terræn blandt de fem store på browser-fronten, og det kommer til at fortsætte, hvis der ikke bliver strammet op på den mobile strategi.

Artikel top billede

I løbet af det seneste år er antallet af mobile brugere af internettet steget med 48 procent.

Alene i april 2014 surfede én ud af seks personer på nettet med den mobile enhed. Det viser tal fra statistik-butikken Net Applications.

Den kraftige vækst på denne front kan imidlertid ramme Mozilla-folket og deres Firefox-browser hårdt.

Det skriver Computerworlds internationale nyhedstjeneste.

Firefox totale markedsandel i april var på 14,1 procent på samtlige platforme, det laveste tal i mange år.

I april-tallene er Firefox kun en lille bitte smule større end Apples Safari-udgave og efterhånden en del efter Googles populære browser, Chrome.

Ser man alene på, hvordan det går for Firefox på computerens skrivebord, er det også i nedadgående retning. I april var det 17 procent, af alle skrivebordsmaskiner, der kunne fremvise et ikon med Firefox.

Året før var tallet 20 procent.

Læs også: Ny Mozilla-direktør færdig efter få dage: Her er forklaringen

Mangler mobilstrategi

Problemet for Firefox er, at der mangler en skarp mobilstrategi.

I den nuværende situation er der en Firefox-udgave til Android, men udbredelsen er så lille, at Net Applications knap kan måle den.

Mozilla har også opgivet sin tidligere satsning på Firefox til IOS, og det ser ikke ud til, at de planer bliver genoptaget.

Og med Apples netglade-kunder er der en risiko for, at Firefox snart dumper ned på fjerdepladsen blandt de fem store browser-konkurrenter bestående af IE, Chrome, Safari og Opera.

Computerworld i USA vurderer, at det allerede kan ske indenfor de næste fire måneder, hvis tendensen fortsætter.

Der er dog et godt stykke ud af top fem. Opera på femtepladsen har nemlig en andel på under to procent.

Ifølge Net Applications ser browser-tallene for april (pc og mobil) ud på denne måde for de fem største browsere på verdensplan:

Microsoft Internet Explorer: 48 procent
Google Chrome: 20,9 procent
Mozilla Firefox: 14,1 procent
Apple Safari: 13,1 procent
Opera: 1,8 procent

Læs også:

Advarsel: Populær browser smaskfyldt med huller

Hackerne vælter ind over særlig applikation - findes på din computer

Alle dine browsere er blevet hacket sønder og sammen

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Statens IT

ISO Informationssikkerhedskonsulenter

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S